Facebook link

Velo Dunajec (z objazdami brakujących odcinków) - Trasa - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Velo Dunajec (z objazdami brakujących odcinków)

Velo Dunajec (z objazdami brakujących odcinków)

Velo Dunajec Falsztyn zjazd nad Zatokę Kosarzyska
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Długość szlaku: 233
Zakopane Region turystyczny: Pieniny i Spisz, Tarnów i okolice, Tatry i Podhale
VeloDunajec – najbardziej urokliwy i atrakcyjny widokowo spośród Szlaków rowerowych VeloMałopolska. Przebiega przez malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na Tatry, Gorce, Beskidy, Pieniny i Pogórze. Sugerowana, aktualna propozycja przejazdu po trasie VeloDunajec (240 km), która prowadzi po wszystkich już asfaltowych/gotowych fragmentach i która objeżdża po lokalnych drogach (miejscami niestety z dużym ruchem/przewyższeniami) te odcinki, które się jeszcze budują lub są dopiero w koncepcji/planach.

Jest to propozycja wycieczki dla tych, którzy chcą już teraz sprawdzić co wybudowane zostało w ramach trasy Velo Dunajec z Zakopanego do Wietrzychowic (gdzie łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową). Ten ślad w większości nadaje się nawet pod rowery szosowe, poza odcinkiem przez słowacką część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca, którą "szosowo" rekomendujemy objechać przez Leśnicę i Wielki Lipnik do Czerwonego Klasztoru. Na całej reszcie tej trasy jest praktycznie wszędzie asfalt/twardo pod kołami, bo nawierzchnia szutrowo-utwardzona jest tylko w Zgłobicach (200 m), i w Białym Dunajcu (800 m). Stopień trudności: średni (z powodu odcinków objazdowych które biegną po drogach z dużym ruchem/przewyższeniami) Ślad przebiega w 47% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego. Uwagi do trasy: Na trasie jest kilka krótkich, ale stromych podjazdów (Falsztyn, Brzyna, Dąbrowa, Rożnów, Habalina) i parę odcinków szutrowo-gruntowych: • (800 m) ubita gruntówka w Białym Dunajcu . • (10 km) Słowacka część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca, którą "szosowo" można objechać asfaltem przez przez Leśnicę i Wielki Lipnik do Czerwonego Klasztoru, podjazd i zjazd na genialną widokową przełęcz. • (200 m) szutrowy odcinek podjazdu pod Habalinę • (3 km ) gruntowa droga droga Szczepanowice- Zgłobice Ślad objeżdża po zwykłych drogach następujące odcinki, które pozostają w budowie lub dopiero są w koncepcji/planach: • Krościenko-Tylmanowa (4,5 km) • Tylmanowa-Zabrzeż (2,5 km) • Gołkowice-Mostki (1,5 km) • Wielogłowy-Piaski Dróżków (30 km) • Wróblowice-Ostrów (25 km) Maksymalna wysokość to: 836 m n.p.m. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 176 m n.p.m. Trasa biegnie przez następujące obszary chronione: Parki Krajobrazowe: Ciężkowicko - Rożnowski Park Krajobrazowy Parki Narodowe: Pieniński PN Natura 2000: Dolina Białki, Podkowce W Szczawnicy, Niedzica, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec Z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, Pieniny 16% trasy biegnie przez las. Atrakcje turystyczne: Ławeczka Tygodnika Podhalańskiego, Dom do góry nogami, Muzeum Misiów Misioland, Krupówki, Muzeum Jana Kasprowicza, Izba Regionalna, Janosikowy Skok, Pawilon wejściowy w Sromowcach Wyżnych - Kątach, Spływ Przełomem Dunajca, Wąwóz Szopczański, Spiska Kraina, Pawilon wejściowy w Szczawnicy, Bacówka "U Jasia", Zamek Dunajec, Kapliczka Świętej Kingi, Zamek Czorsztyn, ABlandia, Zdrój Ziemroźka, Dębno - kościoły drewniane południowej Małopolski, Dwór w Łopusznej, Tischnerówka, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Studnia św. Floriana, Stary Sącz – zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek, Muzeum Księdza Józefa Tischnera, Muzeum Regionalne im.Seweryna Udzieli, Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu, Dom Gotycki Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Ruiny Zamku Królewskiego w Nowym Sączu, Zamek Dolny

Velo Dunajec zostało laureatem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

 

Zakopane – Poronin – Biały Dunajec – Szaflary – Nowy Targ – Nowy Targ – Łapsze Niżne – Czorsztyn – Szczawnica – Krościenko Nad Dunajcem – Ochotnica Dolna – Łącko – Stary Sącz – m. Stary Sącz – m. Nowy Sącz – Chełmiec – Gródek nad Dunajcem – Czchów – Zakliczyn – m. Zakliczyn – Pleśna – Tarnów – Wojnicz – Wierzchosławice – Radłów – Żabno – Wietrzychowice (styk z Wiślaną Trasą Rowerową)

Obiekty na trasie