Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Brama Seklerska Tarnów

Brama Seklerska Tarnów

Widziana z ukosa, z bliska, otwarta duża, drewniana brama z łukiem, z dwoma przejściami z łukami, po bokach. Na bramie po prawej stronie u góry wyryte są dwa godła - polskie i węgierskie i obok słońce. Po lewej napisy i obok gwiazdy i księżyc. Niżej na słupach wzory roślinne. Dach bramy pokryty gontem. Przed bramą plac. Z boku po prawej na trawniku dwa metalowe słupy i pomiędzy deski. Za bramą alejka, przy niej ławki i po bokach drzewa i krzewy na trawniku. Z lewej strony widać zza drzew czterokondygnacyjny budynek. Po prawej w oddali, w większości zasłonięty przez drzewa, budynek. Niebo częściowo zachmurzone.

ul. Krakowska, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Brama przekazana miastu Tarnów przez Węgrów w 2001 roku, upamiętnia 170 rocznicę bitwy pod Ostrołęką, stoczonej w czasie powstania listopadowego. W bitwie walczył Józef Bem, bohater Polski i Węgier, który w Tarnowie ma swój pomnik, skwer oraz Mauzoleum w Parku Strzeleckim. To jedna z dwóch tego typu bram w Polsce (druga znajduje się w Starym Sączu).

Brama symbolizuje wspólną historię Polski i Węgier oraz wspomnianego, wspólnego bohatera narodowego. Brama nosi imię Józefa Bema i Sandora Petöfiego, a jej nazwa Brama Seklerska pochodzi od słowa Sekler (siculi) i oznacza lud, naród, a także misję strzeżenia granic południowo-wschodnich Królestwa Węgierskiego. Warto dodać, że do XIV wieku pojęcie Seklerzy – siculitas było traktowane na równi z pojęciem szlachta.

Bogato rzeźbione bramy seklerskie, takie jak ta w Tarnowie, wyrabiano przeważnie z dobrej jakości drewna dębowego. Bramy to arcydzieła ciesielstwa, zaś układy ornamentów, rzeźbionych motywów kwiatów, wąsów i różnych symboli są odbiciami innego, dawnego, magicznego świata. Brama znajduje się blisko tarnowskiej starówki. Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy. Stoi ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. To chcą wyrażać wyryte na łukach bram napisy: „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”.

 


Powiązane treści