Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 164 Tuchów

Cmentarz wojenny numer 164 Tuchów

Cmentarz nr 164 Tuchów

ul. Wołowa, 33-170 Tuchów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Zabytkowy cmentarz z pierwszej wojny światowej, znajdujący się w Tuchowie, w gminie Tuchów, w powiecie tarnowskim, położony jest na wzgórzu Dział, na północny wschód od centrum Tuchowa.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do VI okręgu tarnowskiego, w którym są 63 takie cmentarze.

Cmentarz, zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie trapezu o powierzchni 2200 m2, znajduje się przy szutrowej drodze, ukryty wśród drzew na skraju Tuchowskiego Lasu. Można do niego dojść kierując się oryginalnym, austriackim drogowskazem mającym kształt betonowej tablicy na betonowym słupku.

Tu w 27 mogiłach zbiorowych i 211 pojedynczych pochowano 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 105 żołnierzy armii rosyjskiej. Zidentyfikowano 42 z nich.

W środkowej części cmentarza głównym elementem jest wysoki, drewniany krzyża z daszkiem w formie półkolistej, blaszanej glorii. Znajduje się na nim figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Dawniej u stóp krzyża były jeszcze figury dwóch płaczących kobiet. Pojedyncze i zbiorowe nagrobki, obramowane betonowymi obrzeżami, rozmieszczone są nieregularnie. Znajdują się na nich jednakowe, dębowe krzyże z ramionami przykrytymi dwuspadowymi, ząbkowanymi, blaszanymi daszkami oraz owalnymi, emaliowanymi tabliczkami imiennymi. Cmentarz ogrodzony jest drewnianym płotem z bramką umieszczoną między dwoma słupkami murowanymi z kamienia. Przy niej znajduje się tablica z planem cmentarza, a na drzewie tablica informacja. Granicę cmentarza wyznaczają szpalery nasadzonych drzew.

Cmentarz po drugiej wojnie światowej w naturalny sposób niszczał, szczególnie nietrwałe, drewniane elementy. Całkowicie zarósł drzewami i krzewami. W latach 2018–2021 został zrewitalizowany. Teren uporządkowano i oczyszczono z zarośli, na wzór zachowanej dokumentacji wykonano nowe krzyże z cokołami i tabliczkami, naprawiono betonowe obramowania grobów. Odtworzono też jeden zniszczony grób. Zamontowano odnowioną figurę Jezusa na krzyżu oraz postawiono nowe ogrodzenie.

Kwatera znajduje się przy ścieżce dydaktycznej „Tuchowski Las”.


Powiązane treści