Czy pamiętasz?
ul. Marii Konopnickiej 17, 30-302 Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
Podczas koncertu usłyszymy m.in. „Tomaszów”, „Balladę o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Groszki i róże”, „Skrzypka Hercowicza”, „Na moście w Avignon”, „Grande Valse Brillante”, „Będziesz moja Panią”, „Zabij ten lęk”, „Gdziekolwiek”, „Takiej miłości”, „Niebieski młyn”, „Puchowego śniegu tren”, „Nad zrębem planety”, „Kraków” i wiele innych, także hymny piwniczne.
Ewa Demarczyk urodziła się w Krakowie 16 stycznia 1941 roku. Studiowała w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na studiach występowała w „Cyruliku”, czyli w krakowskim studenckim kabarecie Akademii Medycznej . W 1962 roku zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami, na której szybko została okrzyknięta „czarnym Aniołem Piwnicy”. Na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu w roku 1963, Ewa Demarczyk zaśpiewała utwory: „Karuzela z madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne anioły”. Rok później wystąpiła na sopockim Międzynarodowym Festiwalu Piosenki. Wykonała utwór „Grande Valse Brilliante”, za który otrzymała drugą nagrodę. Rozstała się z „Piwnicą pod Baranami”. W roku 1979 Ewa Demarczyk wydała swój album zatytułowany „Ewa Demarczyk – Live”. Założyła w roku 1986 Państwowy Teatr Muzyki i Poezji Ewy Demarczyk. Ostatni koncert dała w 1999 roku. Po 2000 roku wycofała się całkowicie z życia publicznego. Została uhonorowana w 2005 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 r. Ewa Demarczyk otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Zmarła 14 sierpnia 2020 roku w Krakowie.
Ewa Demarczyk nagrała wiele przebojów, chociażby takich jak na przykład: „Karuzela z Madonnami”, „Tomaszów”, „Taki pejzaż”, „Groszki i róże”, „Jaki śmieszny” czy też „Pocałunki”.
Występowała z powodzeniem na całym świecie, m.in. w krajach takich jak Austria, Niemcy, Francja, Szwecja, Wielka Brytania, USA, Kuba czy Brazylia. Porównywano ją do Juliette Greco, Edith Piaf czy Jacques Brel.
Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Studiował architekturę. Podczas studiów w Krakowie wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę „Anawa”. W 1967 roku z "Tangiem Anawa" przeszedł do półfinału na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i ostatecznie zajął drugie miejsce. W 1970 roku ukazał się pierwszy album Grechuty, a "Korowód". Był współtwórcą spektaklu muzycznego „Szalona lokomotywa”, opartego na dziełach Witkacego. Utwór "Hop, szklankę piwa" przyniósł Markowi Grechucie Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Artysta tworzył muzykę filmową i ilustrował muzycznie widowiska teatralne, poświęcone poetom - od Kochanowskiego przez Juliusza Słowackiego do Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Bolesława Leśmiana i Kazimierza Wierzyńskiego. Związany z „Piwnicą pod Baranami” koncertował w Polsce i na świecie: Europie, USA, Kanadzie i Australii. Współpracował także z młodym pokoleniem – wspólnie z zespołem Myslowitz nagrał utwór "Kraków". Ostatnią płytą Grechuty z premierowym materiałem były "Niezwykłe miejsca" wydane w 2004 roku, gdzie znalazły się piosenki poświęcone miejscom, które go oczarowały. Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2005 roku oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Marek Grechuta swoim niepowtarzalnym głosem, głębokimi tekstami i melodyjnymi kompozycjami wdarł się do serc wielu pokoleń. Jego dziedzictwo trwa w każdej nucie takich utworów jak m.in. "Dni, których nie znamy" czy "Będziesz moją panią".