Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Ducha Świętego Chronów

Kościół Ducha Świętego Chronów

Na wprost drewniany kościół od strony trójbocznego prezbiterium, z dachem krytym gontem, z wieżyczką na środku i dalej fragment kwadratowej wieży. Od prawej zadaszona przybudówka, za nią wysokie jak nawa prezbiterium, dalej nawa przy której z boku jest zadaszona przybudówka z otwartymi drzwiami i kilkoma schodami. Obok stoi wysoki krzyż. Wokół rośnie trawa i położony jest kamienny chodnik. Dalej widać drewniane ogrodzenie. Wokoło rosną drzewa. Na niebie pierzaste chmury i kilka kłębiastych.

Chronów 16, 32-720 Nowy Wiśnicz Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146856750
Drewniany, zabytkowy kościół zbudowany został w 1685 roku, na miejscu dawnej świątyni z XIV wieku. Na przestrzeni lat poddany był kilkukrotnie przebudowom, podczas jednej z nich stojącą obok wieżę włączono w bryłę kościoła.

Świątynia jest konstrukcji zrębowej. Nawę i prezbiterium kościoła Ducha Świętego nakrywa wspólny dach wykonany z gontu, natomiast ściany oszalowane są pionowymi deskami. Hełm wieży oraz wieżyczki na sygnaturkę pokryte są blachą. W XIX wieku kościół przeszedł kilka prac renowacyjnych i remontów. Dobudowano też wolnostojącą dzwonnicę z trzema dzwonami. Jeden z nich nazwano  "Imię moje Maryja".

Wnętrze świątyni ozdobione jest polichromią wykonaną w 1930 roku. Wyposażenie pochodzi z doby baroku, uwagę zwraca ołtarz główny z obrazem Zesłanie Ducha Świętego i pięknymi spiralnymi kolumnami. Ołtarze boczne zdobią obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Jezusowego. Najciekawszym zabytkiem świątyni był obraz Męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana z początku XVI wieku, przechowywany obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie

Poza ogrodzeniem kościoła stoi XIX-wieczna drewniana kapliczka świętego Jana Nepomucena.

Świątynia znajduje się na Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej w Małopolsce


Powiązane treści