Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Małopolski Szlak Ogrodów

Małopolski Szlak Ogrodów

widok z lotu ptaka na pola lawendy
Kraków
tel. +48 143070501
Małopolski Szlak Ogrodów to nieoczywisty szlak turystyczny łączący w sobie rekreację, edukację, profilaktykę zdrowotną i ochronę środowiska. Jest aktywnym przedsięwzięciem i obecnie liczy 42 obiekty. Ogrody zachwycają roślinnością i zapachem, malowniczą lokalizacją i walorami krajobrazowymi. Weekendowa wizyta to idealny plan na relaks, niezapomniane wrażenia i piękne zdjęcia.

Małopolski Szlak Ogrodów jest podzielony na 3 główne regiony: tarnowski, sądecki i krakowski. Ogrody znajdujące się na Szlaku, to ogrody różnego typu: użytkowe, edukacyjne, ozdobne, terapeutyczne, prywatne oraz publiczne. Dodatkową atrakcją jest zbieranie pieczątek z każdego ogrodu znajdującego się na liście.

W regionie krakowskim, hitem często goszczącym na zdjęciach w mediach społecznościowych, jest Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie, w którym lawenda rośnie w charakterystycznych trójkątnych poletkach. Oprócz głównej atrakcji, w ogrodzie rośnie wiele innych roślin, dzięki czemu ogród przyciąga o różnych porach roku. Kolejne niezwykłe miejsce znajdziemy na Wawelu, gdzie za pomocą historycznej ikonografii odtworzono Ogrody Królewskie. Zobaczymy tu również winnice będące wspomnieniem tradycji uprawy winorośli na wzgórzu wawelskim. Pozostajemy w Krakowie, gdzie na mapie Małopolskiego Szlaku Ogrodów jest również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszy istniejący ogród botaniczny w Polsce. To miejsce tętni życiem kulturalnym, ponieważ odbywają się tutaj koncerty, pokazy filmowe i teatralne, a także prezentowane są wystawy. W królewskim mieście warto też odwiedzić m.in. Rodzinny Ogród Działkowy nad Rudawą. Poza Krakowem olbrzymią popularnością cieszy się Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, w którym w po wejściu na wieżę widokową można zobaczyć „namalowany” za pomocą tysięcy drzew, krzewów i kwiatów 3-hektarowy obraz przedstawiający postać papieża Polaka, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach. Długość alejek, wypełnionych niezwykłymi historiami z życia św. Jana Pawła II, wynosi aż 8 kilometrów!

Przenosimy się do regionu tarnowskiego, gdzie na szlaku znajdziemy m.in. Ogród Pałacu Goetzów Okocimskich z 14-sto hektarowym parkiem w stylu angielskim. Przy okazji warto zwiedzić odrestaurowany pałac wzniesiony przez założyciela Browaru Okocim. Nie pałac, ale również zabytkowy dwór można odwiedzić w Parku Paderewskiego w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło Ciężkowic. Spacerowicze zobaczą rzadkie okazy drzew np. 300-letnie dęby, jak i nurogęsi czy czaple przebywające nad tutejszym stawem. W poszukiwaniu walorów zdrowotnych polecamy wybrać się do Ogrodu Hortiterapii w Jadownikach Mokrych. Umieszczone są tam elementy wspomagające terapię, takie jak: ścieżka sensoryczna i suchy strumień z różnorodną fakturą oraz sadzawka kaskadowa (sztuczna rzeka o długości ponad 20 metrów) umożliwiająca bezpośredni, łatwy kontakt z żywiołem wody. W ogrodzie znajduje się również wyniesiony na metr punkt widokowy, który pozbawiony jest barier architektonicznych, a służy kontemplacji otaczającej przyrody i poznawaniu środowiska skalistego. Rabaty wzniesione, zapewniają osobom na wózku inwalidzkim sensoryczne poznanie świata roślin za pomocą zmysłów.

Co nas czeka w regionie sądeckim? Tylko w Muszynie mamy okazję zwiedzić Ogród Magiczny, Ogród Biblijny, Ogrody Sensoryczne, a także Park Kultury i Dawnego Rzemiosła przy Dworze Starostów Muszyńskich. W skład kompleksu wchodzi również Dom Garncarza, gdzie można nauczyć się lepienia naczyń z gliny. Około 3 tysięcy roślin znajduje się w Ogrodzie Marzeń w Myślcu niedaleko Starego Sącza. Ogród zachwyca też małą architekturą i wykorzystuje ekologiczne rozwiązania, jak biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków, ogniwa fotowoltaiczne, czy zbiorniki na wodę deszczową. Na Małopolski Szlak Ogrodów trafił obiekt spoza wspomnianych regionów. Jest to Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem. Rozmieszczenie roślin w ogrodzie ma odzwierciedlać naturalny, piętrowy układ roślinności w Tatrach. Ulokowano tutaj też gatunki rzadkie, ginące i zagrożone.

Mapa Małopolskiego Szlaku Ogrodów do pobrania znajduje się na stronie internetowej: www.malopolskiszlakogrodow.pl

 

Małopolski Szlak Ogrodów:

  1. Zespół Dworsko-Parkowy w Brniu
  2. Ogród „Na Wzgórzu” w Filipowicach
  3. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie
  4. Ogród Hortiterapii w Jadownikach Mokrych
  5. Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
  6. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
  7. Ogród i Lapidarium w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
  8. Ogród Muzeum Archeologicznego w Krakowie
  9. Teren Zielony Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
  10. Ogrody Królewskie na Wawelu
  11. Ogród Ozdobny w Łostówce
  12. Dwór w Michałowicach – Ogród i Park
  13. Ogrody Sensoryczne w Muszynie
  14. Ogród Biblijny w Muszynie
  15. Ogród Magiczny w Muszynie
  16. Park Kultury i Dawnego Rzemiosła w Muszynie
  17. Ogród Marzeń Myślec-Zagórze
  18. Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie
  19. Założenie Zamkowo-Ogrodowe w Pieskowej Skale
  20. Ogród Biblijny w Proszowicach
  21. Ogródek edukacyjny przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej
  22. Ogród Biesiadny Hotelu Cristal Park w Tarnowie
  23. Rodzinny Ogród Mazurówka w Uściu Gorlickim
  24. Ogród Parafialny w Wawrzeńczycach
  25. Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego w Zakopanem
  26. Dwór Prezydencki w Zgłobicach – Zespół Dworsko-Parkowy
  27. Ogród Pałacu Goetzów Okocimskich w Brzesku
  28. Ogrody Królowej Bony, Zamek Królewski w Niepołomicach
  29. Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie
  30. Ogród Trzy Siostry w Zalasowej
  31. Rodzinny Ogród Działkowy „Nad Rudawą”
  32. Ogród przy restauracji Portobello Ristorante
  33. Ogród Sensoryczny przy Parku Zdrojowym w Ciężkowicach
  34. Pszczela Przystań
  35. Zagroda Edukacyjna „Pszczółki”
  36. Ogród w zespole pałacowo-parkowym
  37. „Winnica ogród” w Winnicy Dąbrówka
  38. Ogród edukacyjno-sensoryczny w miasteczku galicyjskim
  39. Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
  40. Ogród św. Walentego w Lubczy
  41. Błonia Niepołomickie
  42. Pasieka na Brzegu

Brak obiektów w wybranej kategorii.

Powiązane treści