Ogrody Sensoryczne Muszyna
Aleja Zdrojowa na Zapopradziu, 33-370 Muszyna
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Ogrody są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych: wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, a tablice informacyjne poszczególnych stref są dostępne także dla niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).
Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na osiem stref:
- Strefa zdrowia – znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
- Strefa zapachu – na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne.
- Strefa dźwięku – warto się tu zatrzymać i wsłuchać w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami.
- Strefa zapachowo-dotykowa – w tej części ogrodu wykorzystywane są równocześnie zmysły dotyku i węchu.
- Strefa smaku – rosną tu krzewy i drzewa owocowe, co pozwala na obserwację rocznej wegetacji roślin oraz ich kosztowanie.
- Strefa wzroku – przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego jak i potęgę ludzkiej myśli i chęci podporządkowania sobie sił natury przez człowieka.
- Strefa Afrodyty – jej patronką jest grecka bogini miłości Afrodyta, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców.
- Strefa baśni i legend o Muszynie to najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców Państwa Muszyńskiego.