Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Dymitra Muszyna Złockie

Cerkiew świętego Dymitra Muszyna Złockie

Wnętrze drewnianej cerkwi. Po bokach drewniane krzesła. Na podłodze środkiem długi dywan prowadzący do ołtarza głównego ze zdobionym złoceniami ikonostasem z wieloma obrazami świętych, z malowanym dużym obrazem na suficie, z malowanymi ścianami i oknami po bokach. Na podłodze dywan. Po bokach ołtarze boczne.

Złockie 33, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184714130
Cerkiew z modrzewiowego drzewa zbudowano w Złockiem - dziś dzielnicy Muszyny - w latach 1867–1872 w stylu zachodniołemkowskim. Można go rozpoznać po zestawieniu większych i mniejszych wież. Dziś jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Budowniczym cerkwi był Kondracz, który jako pierwszy zastosował obcy dla łemkowszczyzny, a popularny w Rosji i na Bałkanach wzorzec cerkwi na planie krzyża, zwieńczonej masywną kopułą. Do połowy XX wieku świątynia funkcjonowała jako parafia greckokatolicka. Z powodu wysiedlenia tutejszych Łemków w ramach Akcji „Wisła” w 1951 roku została zamieniona na kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Od frontu znajduje się wieża oraz prezbiterium, zwieńczone ośmiobocznymi hełmami. Wewnątrz zachował się kompletny, pięknie zdobiony ikonostas z II połowy XIX wieku, oraz polichromia figuralno-ornamentalna. Na uwagę zasługują również trzy ołtarze boczne w stylu rokokowym oraz barokowy krucyfiks. Wśród licznie zgromadzonych w cerkwi obrazów wyróżnia się starszy od samej cerkwi barokowo-ludowy obraz „Chrystus u słupa”, pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Ciekawe są także dziewiętnastowieczne ikony: „Ukrzyżowanie” oraz „Święci Cyryl i Metody”. Z czasów współczesnych pochodzą: ołtarz główny, chrzcielnica i dzwonnica drewniana. Stacje drogi krzyżowej są dziełem rzeźbiarza ludowego Józefa Kuczaja.

Cerkiew w Złockiem zachwycała między innymi znanego poetę, piewcę Bieszczadów i Beskidów, Jerzego Harasymowicza. W wierszu „W lesie listopadowym”, znanym także jako piosenka pisze:

„Nie ludzką ręką malowany
Jest wielki smutek duszy mojej
Lecz nawet złockiej ikonie
Ja nigdy nic nie powiem”.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści