Cerkiew świętej Paraskiewy Nowica
Łosie, Nowica, 38-314 Nowica
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski, Gorce i Beskid Wyspowy
Na wysokiej skarpie nad potokiem Przysłup, w dolnej części wsi, wznosi się greckokatolicka cerkiew, która po wysiedleniu Łemków w czasie Akcji Wisła w 1947 roku, była użytkowana jako rzymskokatolicki kościół filialnym parafii w Uściu Gorlickim. Po powrocie do Nowicy wielu dawnych mieszkańców po 1956 roku, początkowo odprawiano w niej sporadyczne modlitwy w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. W latach 80. XX wieku świątynia na stałe wróciła do grekokatolików. Do tutejszej parafii greckokatolickiej księża dojeżdżają z Gorlic.
To trójdzielna, drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Świątynia nie jest orientowana, a zamknięte trójbocznie prezbiterium skierowane jest na południe. Ściany obite są gontem, dwukalenicowy, blaszany dach nad nawą oraz węższym i niższym od niej prezbiterium, wieńczą wieżyczki z pozornymi latarniami. Nad babińcem i przedsionkiem wznosi się masywna wieża o pochyłych ścianach zwężających się ku górze. Ma ona konstrukcję słupowo-ramową i pozorną izbicę, a wieńczy ją blaszany dach namiotowy z hełmem z pseudolatarnią.
Wnętrze zdobi polichromia ornamentalno-figuralna z 1927 roku. Na ścianie nawy widać zapisane nazwiska fundatorów. Między nawą a prezbiterium znajduje się kompletny ikonostas z końca XVIII wieku. Pośrodku prezbiterium stoi ołtarz główny z XVIII wieku, w nawie późnobarokowy ołtarz boczny z drugiej połowy XVIII wieku z ikonami Matki Bożej z Dzieciątkiem i świętego Jana Chrzciciela.
Cerkiew otacza drewniany parkan. Od południa na wysokości wieży znajduje się bramka cerkiewna z XIX wieku.
Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej
W Nowicy urodził się poeta i prozaik łemkowski Bohdan Ihor Antonycz (1909–1937).
Wieś jest ważnym ośrodkiem produkcji drewnianych łyżek, z których była szczególnie znana już w okresie międzywojennym.