Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Tyniec

Tyniec

Trawy nad rzeką a na drugim brzegu na wzgórzu skalistym porośniętym drzewami stoją zabudowania , w tym również kościół z dwiema kwadratowymi wieżami.

ul. Benedyktyńska 37, Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126885452
fax. +48 126885453
Malownicze wapienne wzgórze zrębowe zwieńczone opactwem oo. Benedyktynów wspólnie z okolicznymi wzniesieniami tworzy przewężenie koryta Wisły zwane Bramą Tyniecką. Wapienie te uległy skrasowieniu, czego przykładem jest dość duża nisza wykształcona w południowej części wzgórza. Nieco powyżej niej znajduje się przedzielony szczeliną ogromny blok skalny oraz kilka mniejszych odłamków, które spadły z korony zrębu podczas trzęsienia ziemi w 1786 r. To tutaj znajduje się siedziba najstarszego działającego opactwa w Polsce.

Piękne skaliste wzgórze góruje nad przełomem Wisły wraz z monumentalną fasadą klasztoru odbijającą się w tafli gładkiego koryta Wisły; to jedno z najbardziej urokliwych miejsc pod Krakowem. To świetna alternatywa dla zwiedzających Kraków i okolice, magiczny zakątek nadwiślański. Warto zwiedzić odnowione opactwo, które prezentuje różne style architektoniczne, od średniowiecznego stylu romańskiego po gotyk i barok. Opactwo oo. Benedyktynów jest udostępnione do zwiedzania, a w ramach wystawy stałej w podziemiach prezentowane są na przykład zbiory archeologiczne oraz narzędzia krzemienne i fragmenty naczyń glinianych, które są świadectwem osady ludności neolitycznej uznawanej za jedną z pierwszych grup rolników na terenie Polski. Wycieczka do Tyńca jest alternatywą na spędzenie letniego czasu poza miastem, w wyjątkowym stepowym rezerwacie przyrody i w orzeźwiającej bliskości wody. Spacery wzdłuż brzegu koryta Wisły, które tworzy tzw. Bramę Tyniecką należą do bardzo popularnych, a panorama najbardziej urzeka w świetle zachodzącego słońca.


Powiązane treści