Spływ Popradem
Spływ Popradem specjalnymi, płaskimi łodziami podobnymi do tratw liczy 10 kilometrów. Jedna łódź może zabrać 12 osób i dwóch przewoźników. Początek trasy ma miejsce w Piwnicznej - Zdrój, a meta znajduje się w Rytrze. Spływ trwa od 1,5 do 2,5 godziny. Wycieczka Popradem to niezapomniana przygoda wśród meandrów oraz bogactwa świata roślin i zwierząt. Co ciekawe źródła Popradu znajdują się na południowym stoku Karpat, a jednak płynie on ku północy, do Morza Bałtyckiego. Po dopłynięciu do mety, w Rytrze, można wspiąć się na wzgórze z ruinami średniowiecznego zamku z XIII wieku. Więcej informacji o spływie łodziami na stronie: splywdolinapopradu.pl/opis-splywu.htm.
W wyższym brzegu rzeki, oprócz spływu łodziami, można również płynąć kajakiem bądź pontonem (rafting). Warianty tras mogą być różne, ale zawierają się w odcinku Popradu od Leluchowa do Żegiestowa. Dodatkowo, w Żegiestowie, można opłynąć Łopatę Polską, czyli miejsce gdzie Słowacja graniczy z Polską od północy poprzez meander o kształcie łopaty. Takie spływy organizują:
- splywpopradem.pl/index.php/poprad/2-kafelki/13-trasy-ceny-splywow
- fabrykaendorfiny.pl/splywy-pontonowe-krynica.html
Spływ kajakowy lub rafting Popradem zwykle nie ma miejsca bez bycia przemoczonym. Jednak Poprad jest najcieplejszą górską rzeką w Polsce i nie posiada lodowatych wód. Dlatego przemoczenie nie jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Latem temperatura Popradu dochodzi nawet do 25˚C.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej: