Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z klasztorem braci mniejszych kapucynów Kraków - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z klasztorem braci mniejszych kapucynów Kraków

Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z klasztorem braci mniejszych kapucynów Kraków

Figura Madonny w drewnianym ołtarzu.

ul. Loretańska 11, 31-114 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124224803
tel. +48 122928163
tel. +48 501039508
Niewielki kościół i klasztor kapucynów, założony z końcem XVII wieku, wznosi się przy ulicy Loretańskiej. Jest jednym z dwóch pierwszych w Polsce klasztorów tego zakonu.

Bracia Kapucyni, zakon będący zreformowaną gałęzią zakonu braci mniejszych franciszkanów, stąd właściwa nazwa Bracia Mniejsi Kapucyni, zawdzięczają swoje przybycie do Polski królowi Janowi III Sobieskiemu. Władca zwrócił się do papieża z prośbą o udzielenie pozwolenia na pobyt zakonników w Polsce. Papież Innocenty XI w 1680 roku przychylił się do prośby Sobieskiego, zapewne w wyniku przystąpienia Polski do przymierza przeciw Turkom, i zezwolił na ufundowanie dwóch hospicjów-przytułków w Warszawie i Krakowie. W 1694 roku zdecydowano o budowie klasztoru i kościoła krakowskiego. Środki na budowę przeznaczyło wielu darczyńców, przede wszystkim Wojciech Dembiński, chorąży zatorski i oświęcimski. 
Kapucyni przybyli do Krakowa w 1695 roku, kościół w stylu baroku toskańskiego budowano do 1703 roku. Świątynia składa się z nawy, dwóch bocznych kaplic i prostokątnego prezbiterium. Prostą fasadę wieńczy trójkątny szczyt, zdobi kilka pilastrów i eliptyczne okno. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Zwiastowania z 1701 roku, pędzla Pietro Dandiniego z Florencji, przekazany kapucynom przez księcia Toskanii Kosmę III Medyceusza. W filarze przy ołtarzu umieszczono kulę armatnią, która wpadła do kościoła w czasie konfederacji barskiej w 1768 roku. W ołtarzach bocznych z 1775 roku warto zobaczyć figurę świętego Józefa z Dzieciątkiem dłuta Tadeusza Błotnickiego z 1903 roku, zasuwę ołtarzową z wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego na tle płonącej Warszawy, dzieło Adolfa Hyły z 1944 roku, obraz świętego Erazma z 1763 roku i Matkę Boską Ostrobramską przywiezioną po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. W kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego znajduje się cudowny krucyfiks. 
Obok klasztoru wznosi się domek loretański z lat 1712–1719, kopia kaplicy z włoskiego Loreto. Według legendy był to dom Maryi, przeniesiony przez aniołów z Nazaretu do Italii. W kościele i krużgankach domku loretańskiego umieszczono tablice i epitafia upamiętniające ofiary wojen oraz wybitnych wojskowych i naukowców. Umieszczono je tu gdyż kapucyni od insurekcji kościuszkowskiej do wybuch I wojny światowej byli kapelanami i towarzyszyli powstańcom w walkach. Tu Tadeusz Kościuszko poświęcił szablę w czasie Insurekcji w 1794 roku, o czym przypomina tablica autorstwa Alfreda Dauna. Przed klasztorem znajduje się mogiła konfederatów barskich poległych w 1768 roku, na której w 1993 roku postawiono krzyż z pamiątkową tablicą. Na dziedzińcu stoi pomnik świętego Ojca Pio z 1999 roku.


Powiązane treści