Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Siary

Siary

Widok na miejscowość Siary  z lotu ptaka.

Siary Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Wieś położona w gminie Sękowa, granicząca z Gorlicami. Miejscowość znajduje się w dolinie potoku Siarki i słynie przede wszystkim z historycznego wydobycia ropy naftowej. To tutaj znajduje się najstarszy szyb naftowy na świecie.

W miejscowości Siary koło Gorlic ropę wydobywano już w XVII wieku. Za oficjalną datę odkrycia złóż uważa się jednak rok 1852, gdyż wtedy został wykopany pierwszy szyb naftowy na świecie. Wtedy też książę Stanisław Jabłonowski założył pierwszą na świecie kopalnię cennego paliwa. Początkowo szyby były kopane jedynie za pomocą ludzkich mięśni. Miało to miejsce w okresie od 1852 do 1854 roku. Ropa z Siar trafiała do słynnego Ignacego Łukasiewicza, który prowadził z nią eksperymenty. We wczesnych fazach odkrycia tego surowca stanowił on smarowidło do kół wozów konnych i zawiasów. Surowa ropa, która sama wypływała na powierzchnię ziemi, była wykorzystywana również jako impregnat do drewna. Obecnie złoże jest na wyczerpaniu, a większość starych szybów została zawalona. Wytrwali poszukiwacze mogą jednak znaleźć miejsca, w których ropa wciąż samoistnie wypływa na powierzchnię.

Siary warto odwiedzić nie tylko ze względu na kopalnię ropy naftowej. Jest tam znacznie więcej atrakcji, chociażby pałac Władysława Długosza – polskiego potentata naftowego. Pierwotnie w miejscu zespołu pałacowego znajdował się drewniany dwór Dembowskich, którego początki sięgają XIV wieku. Nowa rezydencja została wybudowana w latach 1900–1908 w stylu wiedeńskiej secesji z elementami neobaroku. W 1928 roku budynek spłonął, lecz odbudowano go w niezmienionym kształcie. Majątek pozostawał własnością rodziny Długoszów do 1945 roku. Podczas II wojny światowej został przejęty przez Niemców, którzy założyli tu między innymi szpital. W latach powojennych pałac stopniowo niszczał. Przez długie lata znajdowała się tu Stadnina Koni Skarbu Państwa (1950–1994). Obecnym właścicielem zespołu pałacowego jest Grzegorz Schabiński, znajduje się tu restauracja i hotel "U Schabińskiej". Jest też możliwość zwiedzania pałacu i parku.

W miejscowości znajdowała się również zabytkowa kurna chata z przełomu XVIII i XIX wieku, jednak została przeniesiona do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Przez miejscowość przebiega niebieski szlak turystyczny, który w kierunku północnym prowadzi przez Gorlice do Szalowej, a w kierunku południowym wspina się na Ubocz (627 m n.p.m.), Huszczę (581 m n.p.m.), Ostry Dział (675 m n.p.m.), Magurę Małastowską (813 m n.p.m.) i kończy się w Bacówce PTTK w Bartnem.


Powiązane treści