Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki 2022

Nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i logo konursu Turystyczne Skarby Małopolski
W dniu 28 października 2022 roku w Lusławicach odbyły się Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki oraz rozstrzygnięcie IV edycji konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”. Wydarzenie miało miejsce w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, które od 2012 roku jest wyjątkowym, międzynarodowym miejscem łączącym muzyków, artystów, pedagogów oraz osoby podziwiające twórczość i działalność kulturalną Mistrza. Nowoczesne centrum zostało docenione pod względem architektonicznym i funkcjonalnym, a malownicze otoczenie budynku sprzyja muzycznym refleksjom.

O godz. 11.30 zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Arboretum, czyli aż 5-cio hektarową przestrzeń zieloną, którą Krzysztof Penderecki tworzył już od lat 70-tych XX wieku, czasami nawet przywożąc sadzonki w futerałach po instrumentach lub w otrzymanych bukietach. Cały ogród Mistrz zaprojektował w przemyślany i symboliczny sposób. Część Arboretum jest w stylu ogrodów francuskich lub włoskich. Za dworkiem znajduje się też dzika część ogrodu, która również była bardzo ceniona przez kompozytora. Mistrz widział połącznie w pięknie przyrody i pięknie muzyki, dlatego w poszczególnych miejscach można odnaleźć odwołania do konkretnych utworów. W okresie jesiennym ogród staje się istną feerią barw powoli przechodząc w stan odpoczynku.


Po refleksyjnym spacerze, o godz. 13.00, w budynku Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbyła się główna część programu, czyli uroczystość wręczenia nagród w sześciu kategoriach konkursu Turystyczne Skarby Małopolski”. Konkurs ten, organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, ma na celu popularyzację miejsc wyjątkowych, z unikalnymi walorami krajobrazowymi oraz kulturowymi, miejsc prowadzonych z pasją oraz kulinarne smaki, o których długo nie można zapomnieć. Jury składa się  Kapituły oraz osób głosujących  online. W kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” pierwsze miejsce oraz nagrodę pieniężną otrzymała Gmina Zator z powiatu oświęcimskiego - serdecznie gratulujemy! Na drugim miejscu uplasowało się Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna, a na trzecim Gmina Dobczyce. W kategorii „Najciekawszy Szlak Turystyczny” zwyciężył małopolski odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Drugie miejsce zajęły Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a trzecie miejsce Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Widać, że w Małopolsce zainteresowaniem cieszą się różnorodne szlaki: górskie, miejskie i tematyczne. W kategorii „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne” wygrał Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST w Tuchowie, który łączy pasję do wina, muzyczne koncerty, konkursy oraz degustację. Na drugim miejscu stanęło wydarzenie „Odkryj Beskid Wyspowy”, które promuje aktywne i rodzinne wędrówki po Beskidzie Wyspowym wraz z lokalnymi atrakcjami kulinarnymi i artystycznymi. Na trzecim miejscu wydarzenie „Strawa pod Kopcem Wandy w Krakowie” związane ze słowiańskimi obchodami Nocy Kupały, czyli przesilenia letniego. W kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna” różnorodne atrakcje! Na pierwszym miejscu park rozrywki Energylandia w Zatorze, na drugim Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, a na trzecim Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej. Laureaci tej kategorii są bardzo różnorodni, widać, że małopolscy turyści potrzebują atrakcji rodzinnych, tradycyjnych, związanych z zielenią oraz tych rozrywkowych. W kategorii „Sielskie klimaty - wypoczynek blisko natury” nagrodę pierwszą zdobyła AgroEKOturystyka "Jeżowa Woda", drugą Agroturystyka "Malowane Wierchy" w Gładyszowie, a trzecią Agroturystyka Siwejka w Ropkach. Obiekty te są przykładami przytulnych noclegów, doskonałej współpracy człowieka z naturą i szerokiej oferty turystycznej. Ostatnia, smakowita kategoria to „W Gościnie - oferta kulinarna”, gdzie wśród wielu miejsc gastronomicznych wyróżnione zostały trzy miejsca o przepysznej kuchni. Pierwsze miejsce otrzymała krakowska „Jadłodajnia u Stasi” przy ul. Mikołajskiej 12, drugie miejsce Molo Restauracja w Osieku, a trzecie Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie. 


Po uroczystości goście mieli możliwość zwiedzania ekspozycji multimedialnej „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”. Wystawa przybliża zwiedzającym najważniejsze fakty z życia Krzysztofa Pendereckiego, jego twórczość, proces tworzenia oraz inspiracje kompozytora ze sztuki i literatury. 


Zwycięzcom konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” serdecznie gratulujemy i obejmujemy swoją przyszłoroczną pieczą promocyjną! Wszystkie miejsca „z duszą” ukazane w konkursie to obiekty różnorodne i wyjątkowe, a w ich cieniu pracuje wiele osób starających się ulepszać i uatrakcyjniać miejsca dla nowo przybyłych turystów, dlatego doceńmy ich zaangażowanie i pracę w ochronie dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego Małopolski.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets