Facebook link

Muzeum Kultury Ludowej Sidzina - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Muzeum Kultury Ludowej Sidzina

Muzeum Kultury Ludowej Sidzina

Skansen w Sidzinie
Sidzina-Bińkówka, 34-236 Sidzina Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 501597208
Ten skansen nie powstałby, gdyby nie wielkie serce i zaangażowanie dwóch lokalnych zapaleńców; nauczyciela Adama Leśniaka i proboszcza księdza Józefa Świstka. To oni postanowili ocalić od zapomnienia kulturę, dawne zwyczaje i przedmioty codziennego użytku.

Dwóch twórców muzeum zauważyło, że wraz z trakcją elektryczną, prądem i energią, przedmioty, które kiedyś służyły mieszkańcom podbabiogórskich wsi zostają wyrzucane i niszczone. Postanowili ocalić je dla pamięci i przyszłych pokoleń. Tak powstała Muzeum Regionalne w Sidzinie, które otwarto w 1963 roku z okazji jubileuszu 400-lecia powstania Sidziny. W muzeum można obejrzeć ekspozycję dotyczącą tradycyjnego budownictwa regionu orawskiego, między innymi kurną chałupę Banasika z 1806 roku z wyposażeniem; spichlerz zwany „Górką” z 1897 roku, w którym mieści się Izba Pamięci Narodowej. Jest ona poświęcona pamięci żołnierzy września 1939 roku oraz partyzantom z okresu II wojny światowej. Można tu również oglądać starodawną kuźnię przeniesioną ze Spytkowic. Jest oczywiście młyn i niezwykła, drewniana dzwonnica loretańska z 1937 roku. Na terenie skansenu można także podziwiać rzeźby plenerowe, które nawiązują do baśni i legend tego terenu. Muzeum organizuje wiele imprez folklorystycznych i warsztatów, które mają pokazywać wyjątkowość tego regionu.

Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej został wyróżniony w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii Unikatowa Atrakcja Turystyczna. 


Brak obiektów w wybranej kategorii.