Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Chałupa Alojzego Dziubka z Jabłonki Orawskie Muzeum Etnograficzne Zubrzyca Górna

Chałupa Alojzego Dziubka z Jabłonki Orawskie Muzeum Etnograficzne Zubrzyca Górna

Drewniana chałupa ze stojącym przed nią płotem i ławką. Pokryta dachem czterospadowym, słomiano-gontowym. Pod nim balkon, niżej małe okienka i drzwi wejściowe. Po lewej płot i pień dużego drzewa ze stojącą ławką. Obok chałupy stoi wysoka wiecha. Za chałupą rosną choinki i drzewa liściaste. Musi być to czas jesieni bo na drzewach nie ma liści.

34-484 Zubrzyca Górna Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 182852709
Chałupa Alojzego Dziubka z Jabłonki to pierwsze w powojennej Polsce muzeum pod otwartym niebem. Chłopski budynek mieszkalny z pierwszej połowy XIX wieku znajduje się na terenie Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Łącznie na ekspozycję stałą Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej składa się ponad 60 obiektów oraz obiekty tzw. małej architektury, które wraz z otaczającą ją przyrodą stanowią układ przestrzenny o wyjątkowych walorach architektoniczno-przyrodniczych. Powierzchnia muzeum zajmuje ok. 12 ha. Pierwsza, starsza część skupiona wokół zabudowań dworu posiada charakter parkowy, natomiast część nowsza nawiązuje swoim układem do spotykanego najczęściej na Orawie typu wsi, tzw. łańcuchówki rozproszonej. Muzeum powstało w 1937 roku dzięki darowiźnie dokonanej przez spadkobierców rodziny Moniaków. Wyjątkowego uroku dodają skansenowi przecinające go górskie strumienie. 

Chałupę Alojzego Dziubka pokryto dachem słomiano-gontowym (kijcokami). Zbudowana została w 1839 roku i jest to typowa budowla dla kotlinowej części Orawy. Wewnątrz znajdują się trzy duże izby w układzie amfiladowym. Zamożność domostwa podkreślają dwie wyżki (spichlerze). Na piętrze biegnie rodzaj galerii, wykorzystywanej często do suszenia na przykład lnu. Na galerię można wspiąć się schodami umieszczonymi na zewnątrz budynku, mijając zegar słoneczny. Warto zwrócić uwagę na pięknie rzeźbioną drewnianą balustradę.

W chałupie można zobaczyć ekspozycję orawskiej izby weselnej: układ stołów, hierarchiczne rozmieszczenie gości, strój, makatki, odświętne ubranie Orawiaków.

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści