Biała Karczma z Podwilka Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Biała Karczma z Podwilka Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Biała Karczma z Podwilka Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Na trawie stoi otynkowany, bielony dom z wysokim, łamanym dachem pokrytym gontem, z facjatą i balkonem przykrytym daszkiem. Obramienia okien i drzwi pomalowane na niebieski kolor. Za budynkiem wysokie bezlistne drzewa. Po lewej mała drewniana szopa. Niebo częściowo zachmurzone.

34-484 Zubrzyca Górna Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 182852709
Karczma zbudowana pod koniec XIX wieku i przeniesiona do skansenu ze wsi Podwilk. Przypomina dworek o bielonych ścianach, kryty wysokim, łamanych dachem.

Skansen, zajmujący powierzchnię 12 hektarów, otwarto w 1955 roku. Prezentuje on architekturę i kulturę materialną oraz duchową regionu Orawy, powstałe z połączenia wpływów osadnictwa pasterzy wołoskich i rolników przybywających z północnej części Małopolski. Na terenie skansenu można zobaczyć ponad 60 obiektów tworzących kilkadziesiąt wystaw o różnej tematyce, przybliżających życie społeczne na Orawie w XVII–XX wieku.

Jedna część ekspozycji o parkowym charakterze to zabudowania dworskie. Druga nawiązuje układem do najczęstszej na Orawie wsi łańcuchówki rozproszonej. W zagrodach chłopskich można poznać warunki życia ludności wiejskiej. Budynki dawnego przemysłu prezentują procesy produkcji i pracę rzemieślników. Są tu też obiekty sakralne i użyteczności publicznej oraz mała architektura, a wszystko w otoczeniu pięknej przyrody tworzy układ przestrzenny o wyjątkowych walorach architektoniczno-przyrodniczych.

Drewniana Biała Karczma z 1885 roku to budynek szerokofrontowy konstrukcji zrębowej, otynkowany, o pobielonych ścianach z pomalowanymi na niebiesko, ozdobnymi obramieniami okien i drzwiami. Kryje ją specyficzny dach gontowy typu przyczółkowo-naczółkowego z facjatą i balkonem przykrytym daszkiem. W obiekcie odbywają się działania edukacyjne i wystawy czasowe.


Powiązane treści