Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kamienica Obońskich Myślenice

Kamienica Obońskich Myślenice

Na wprost jasna, murowana, dwukondygnacyjna kamienica z szeroką bramą na środku, po bokach i na piętrze prostokątne okna. Przy środkowym oknie na piętrze obraz Matki Bożej i tablica z napisami. Wyżej murowana balustrada i osiem małych okien w dachu, pokrytym dachówką. Po prawej i lewe stronie budynku dwa nieco niższe. Przed szeroki chodnik. Niebo u góry bezchmurne..

ul. Rynek 27, 32-400 Myślenice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 513769949
Pierwszy murowany dom w mieście wzniesiono w 1784 roku przy południowo-wschodniej pierzei myślenickiego Rynku, wytyczonego w XV wieku. Dzisiaj ma on numer 27. Jego fundatorami było małżeństwo Obońskich.

Kamienica zawdzięcza nazwę fundatorom – bogatemu myślenickiemu mieszczaninowi Antoniemu Obońskiemu i jego żonie. To najładniejszy i najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście. Początkowo jednopiętrową kamienicę w XX wieku rozbudowano o półpiętro na poddaszu. Charakterystyczna jest jej późnobarokowa fasada z elementami historyzmu, ozdobiona późnobarokowym portalem bramnym nad którym widnieje owalny medalion. Umieszczono w nim godło domu – obraz Matki Boskiej Myślenickiej lub Myślenickiej Madonny. Dlatego inną używaną nazwą domu jest – Kamienica pod Matką Boską lub Pod Madonną.

W okresie międzywojennym i później, przez wiele lata w kamienicy miał siedzibę miejski magistrat. Poza tym mieściła się tu między innymi galeria sztuki współczesnej i świetlica wychowawcza, a od lat 70. XX wieku do 2012 roku Miejska Biblioteka Publiczna.

W 2010 roku kamienica zyskała nową elewację z iluminacją. Obecnie jest siedzibą punktu informacji turystycznej oddziału PTTK „Lubomir – Myślenice”, Centrum Aktywności Lokalnej, myślenickiego hufca ZHP i Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Planowany jest remont i modernizacja wnętrza kamienicy, w której bez piwnic i pasażu znajduje się 18 pomieszczeń z oknami. W przyszłości będą one służyć ożywieniu życia społecznego mieszkańców, promocji miasta i lokalnych twórców oraz staną się siedzibą różnych fundacji, stowarzyszeń czy kawiarenki.


Powiązane treści