Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zalew Bagry Kraków

Zalew Bagry Kraków

Po lewej dużo zieleni, trawy, drzewa i zarośla nad dużym nieregularnym akwenem wodnym z wysepkami. Za nim panorama miasta przy zachodzącym słońcu i bezchmurnym niebie.

ul. Kozia i Bagrowa, Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

: - :
W samym centrum Krakowa mamy i Mazury i morze. Nie wierzycie? Zalew Bagry to miejsce i na plażowanie i na żeglowanie. Tu można odpocząć i zrobić patent. A zimą pomorsować.

Bagry – zbiornik wodny w Krakowie, powstały w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Znajduje się pomiędzy ul. Lipską a ul. Wielicką, na terenie Płaszowa, w Dzielnicy XIII Podgórze. Jest jednym z większych zbiorników wodnych w granicach Krakowa. Do zalewu od strony południowej przylega stacja kolejowa Kraków Prokocim Towarowy, a nieco dalej na zachód znajduje się stacja Kraków Płaszów.

Zalew Bagry powstał dopiero w 1945 roku. Wcześniej na jego terenie znajdowały się wyrobiska w których pracowali więźniowie z obozu Baudienst. Urobek służył przede wszystkim rozbudowie stacji kolejowej Kraków Prokocim. Obóz został zlikwidowany w 1944 roku, ale pompy nadal odprowadzały napływającą wodę do Wisły. Niemcy wyłączyli je kiedy wycofywali się z Krakowa, a napływająca woda w krótkim czasie przykryła wyrobisko zalewając również pozostałą infrastrukturę. Powstały zbiornik nazwano Bagrami od niemieckiego słowa Bagger oznaczającego koparkę.

Rowerki wodne, deski z wiosłem kajaki dla aktywnych i lubiących atrakcje wodne. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu i od razu zacząć sportową przygodę. Dla tych, którzy wolą biegać za piłką, dwa boiska do piłki plażowej. Dla starszych i lubiących ciszę też są tu miejsca, w których można odpocząć i złapać oddech czytając książkę na leżaku. Krakowski zbiornik wodny, enklawa spokoju, leży blisko centrum miasta, w dzielnicy Płaszów, stąd jego popularność wśród mieszkańców. Samochodem da się dojechać niemal nad sam jego brzeg (ul. Kozia i Bagrowa).W pobliżu akwenu zatrzymują się też autobusy miejskie. Kąpielisko jest strzeżone (bezpłatne), a w KS Płaszowianka lub w ośrodku rekreacyjno-żeglarskim HORN można wypożyczyć sprzęt wodny. Jest możliwość, by na Bagrach zrobić patent żeglarski i rozpocząć na serio przygodę pod żaglami.

Zalew jest zarybiony co na pewno zachęca wędkarzy do łowienia na jego terenie. Naturalnie występują tu ryby karpiowate: lin, karp, karaś, płoć, wzdręga i leszcz. Wprowadzone sztucznie to amur i różanka. Nie brak również drapieżników: okoń, sandacz, szczupak a nawet węgorz. Można złowić tu nawet pstrąga tęczowego. Spotkać można też płazy i gady a nawet meduzę słodkowodną i małże.


Powiązane treści