Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wycieczka rowerowa Puszcza Dulowska - Zalew Chechło

Wycieczka rowerowa Puszcza Dulowska - Zalew Chechło

Widok na grupę osób jadących na rowerze po asfaltowej drodze. Wokół las.
Trzebinia Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska
Nielepice - Tenczynek - Rudno - Trzebinia (zalew Chechło)

POBIERZ TRASĘ ROWEROWĄ W FORMIE GPX

długość trasy 22 km asfalt 13 km poza ruchem 16 km
suma podjazdów 100 m szuter 7 km boczne drogi 6 km
suma zjazdów 110 m teren 22 km główne drogi 0 km

 

Puszcza Dulowska to duży kompleks leśny rozciągający się od Trze­bini do Krzeszowic, ograniczony od południa autostradą A4, a od północy linią kolejową Kraków–Katowice. Puszcza jest wręcz znako­micie przystosowana do rodzinnych wycieczek rowerowych, bo jest poprzecinana drogami i ścieżkami leśnymi, które gwarantują spokoj­ną jazdę bez samochodów oraz mnóstwo cienia i ciszy.

Propozycja tej wycieczki to jazda po głównej drodze leśnej, któ­ra przebiega od zalewu Chechło w Trzebini aż do Nielepic. Po niej poprowadzony jest też Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (kolor czerwony) oraz rowerowy szlak z Rudna nad Zalew (kolor niebieski). Oprócz tego funkcjonuje tu cała sieć dróżek i ścieżek gruntowych, więc potraktujcie to po prostu jako punkt wyjścia do zaplanowania sobie własnej wycieczki. W najbliższej przyszłości pobiegnie też w tych okolicach trasa VeloRudawa, co połączy je wygodnym traktem z Krakowem.

Obecnie najbardziej poleca się przyjechać tu samochodem, któ­ry można zaparkować na dostępnych w tym miejscu parkingach leśnych. Można też pokusić się o transport koleją, przy czym odcinki dojazdowe od stacji Trzebinia lub Krzeszowice na skraj Puszczy będą wymagały w większości jazdy w ruchu ogólnym, bo nie wszędzie są nawet chodniki.

Najlepszym wyborem w przypadku dojazdu samochodem bę­dzie parking zlokalizowany zaraz pod zamkiem Tenczyn w Rud­nie, który jest położony praktycznie idealnie pośrodku trasy wycieczki. Pod jego ruiny warto podejść pieszo, bo prowadzący stąd szlak czarny jest stromy i mocno terenowy. Odrestaurowane po­zostałości zamku znajdują się na dawnym stożku wulkanicznym, któ­ry jest też przy okazji najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego. Chętnym na zdobycie go na dwóch kółkach polecamy zdecydowanie wygodniejszy dojazd na wzgórze zamkowe wąskimi drogami od strony Borku.

Po wizycie w zamku obieracie kierunek na Trzebinię za niebieskimi znakami szlaku rowerowego. Po drodze napotkacie liczne miejsca od­poczynku w postaci ławek i stołów, a sama trasa nie powinna nikomu sprawić problemu, bo prowadzi równolegle do rozlewisk zasilających zalew Chechło. Zagospodarowanie tego jeziora przeszło w ostatnich latach sporą metamorfozę. Odnowiono szeroką plażę i powstało tu centrum wypoczynkowe z nowym placem zabaw, sanitariatami oraz dużym molo. Wybudowano też duże parkingi samochodowe, więc jest to też dobra opcja na start/metę wycieczki.

Wracając do Rudna, polecamy zajrzeć za ogrodzenie słynnego stu­dia filmowego w we wsi Nieporaz, gmina Alwernia z charakterystyczni białymi kopułami. Druga część wycieczki to równie prosta jazda za oznakowaniem Szlaku Orlich Gniazd. Warto jednak zjechać odrobi­nę z głównej drogi, żeby sprawdzić, jak radzą sobie bobry nad Czar­nym Stawem. Jeśli ciekawią was przejazdy przez torowiska, to jest tu linia kolejowa łącząca działające oraz zamknięte kopalnie i kamie­niołomy. W puszczy wytyczony jest około 10 kilometrowy Szlak Dawnego Gór­nictwa Węglowego, który łączy najciekawsze obiekty związane z hi­storyczną eksploatacją węgla kamiennego w tym rejonie. Ostatnim celem wycieczki będzie zresztą kamieniołom wapienia w Nielepi­cach, znajdujący się na końcu Doliny Borowca. Jeśli nie potrzebu­jecie w miarę dobrej nawierzchni pod kołami, to zamiast powrotu tą samą drogą warto odbić stąd np. w stronę Tenczynka, aby zaha­czyć o słynną bramę Zwierzyniecką, kościół św. Katarzyny czy od­nowiony browar. Od Stawu Wrońskiego można wrócić pod zamek wygodnym asfaltem ul. Zamkowej albo można wybrać trudniejszą opcję jazdy po równoległych ścieżkach leśnych, ale za to bez ruchu samochodowego.

Mapa trasy rowerowej Puszcza Dulowska - Zalew Chechło


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Powiązane treści