Odkryj Podgórze z Muzeum Krakowa!
Imprezy turystyczne
Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124265060
Data i godzina rozpoczęcia: środa, 16 września 2020 00:00
Organizator: Muzeum Krakowa
Zachęcamy do wizyty w muzeach w Podgórzu. Wśród sześciu z nich aż trzy opowiadają o Podgórzu i jego historii: Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem i Fabryka Emalia Oscara Schindlera. Na odwiedzających Podgórze czeka również wiele interesujących wydarzeń.
Podgórski wrzesień muzealny przedstawia się następująco:
27 września 10.00 - spacer po terenie KL Plaszow: Foto(topo)grafia KL Plaszow (w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – wydarzenie bezpłatne)
Zachowany obszar dawnego KL Plaszow jest obecnie terenem zielonym. Jego krajobraz skrywa jednak historię nazistowskiego obozu pracy przymusowej i koncentracyjnego, który istniał w latach 1942-1945. Kluczowym materiałem do poznania przeszłości miejsca są relacje świadków-byłych więźniów i fotografie wykonane w czasie istnienia obozu. Zapraszamy na spacer połączony z opowieścią o historii, fotografiach czasów wojny i tych wykonanych w okresie powojennym. Podczas spotkania poznamy historię obozu oraz losy samych zdjęć. Oprócz tego proponujemy wspólną analizę utrwalonych obrazów historycznych i współczesnych. Zachęcamy również do podzielenia się swoimi zdjęciami.
Prowadzenie: Kamil Karski
Miejsce spotkania: Zbiórka: Pomnik Ofiar Faszyzmu (od strony ul. Kamieńskiego)
Limit: 15 osób
Rekomendowany wiek: powyżej 14 lat,
Koszt spaceru: spacer bezpłatny - wejściówki odbiór osobisty w Muzeum Podgórza od 19 września 2020
Prosimy zabranie maseczek
20 września, godz. 12.00 - Łąka św. Benedykta, której nigdy nie było
Chyba każdy, kogo interesuje Podgórza znak urokliwą łąkę pomiędzy starym cmentarzem, a zajazdem pod św. Benedyktem z centralnie stojąca kapliczką Bóg Ojciec. Spotkamy się w tym niezwykle urokliwym, choć głośnym miejscu, aby poznać jego historię. Czy zawsze był tu tak zielono? Jaką rolę odgrywała ta przestrzeń w historii Podgórza?
Spotkanie: na dziedzińcu Muzeum Podgórza
Prowadzenie: dr Robert Gaweł
Start: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 13
Limit miejsc: 15
Cena: 10 zł od uczestnika
Rezerwacja COZ
Prosimy o zabranie maseczek
26 września godz. 12.00-18.00 – „Podgórze, czyli ściślej Podgórz” prezentacja fotografii Henryka Hermanowicza oraz fotografii różnych autorów z kolekcji Dariusza Rywczaka ilustrujących Podgórze w latach 60. XX wieku (sala konferencyjna Muzeum Podgórza, wydarzenie w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi.
Prezentacja będzie komentarzem do inauguracyjnego spaceru Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, poświęconego postaci pisarza, tłumacza, podgórzanina Andrzeja Nowaka. Będzie to nostalgiczna podróż przez Podgórze lat 60. i 70. XX. Pełna poetyckich kadrów podróż do świata, którego fragmenty zamieszkują jeszcze tajemnicze zakątki podgórskich podwórek i wspomnień o dzikości Krzemionek, ale który w szybkim tempie odchodzi do przeszłości. Tytuł prezentacji, którą będzie można zobaczyć w Muzeum Podgórza został zaczerpnięty ze wspomnień Andrzeja Nowaka zatytułowanych „To podgórskie, ludwinowskie tango”.
Sala konferencyjna Muzeum Podgórza
Wydarzenie bezpłatne
27 września, godz. 12.00 – Podgórze z okien dyliżansu pocztowego (spacer w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – wydarzenie bezpłatne)
Kanwą na której rozplanowano Podgórze były istotne trakty komunikacyjne. Jednym z nich była cesarska droga pocztowa, biegnąca przez sam środek miasta. Podczas spaceru przejdziemy jej śladem, opowiadając o tym jakie Podgórze mogli zobaczyć podróżujący dyliżansem poczty cesarskiej.
Prowadzenie: dr Robert Gaweł
Miejsce zbiórki: dziedziniec Muzeum Podgórza
Limit miejsc: 15
Cena: wydarzenie bezpłatne - wejściówki odbiór osobisty w Muzeum Podgórza od 19 września 2020
Prosimy zabranie maseczek
OPOWIADAMY O PODGÓRZU:
Wszystkie spacery i oprowadzania rezerwujemy w Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ): tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilety do nabycia w kasach Muzeum, w COZ i on line: https://bilety.mhk.pl
19 września, godz. 12.00 - oprowadzanie po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”
Bohaterami wystawy jest Tadeusz Pankiewicz, jego współpracowniczki w Aptece pod Orłem oraz mieszkańcy getta utworzonego przez Niemców w marcu 1941 roku. Dzięki ich wspomnieniom i relacjom poznajemy warunki życia w getcie, działające w nim instytucje, poznajemy codzienne zmagania mieszkańców getta ich, wybory i reakcje wobec sytuacji, w której się znaleźli. Dowiadujemy się o ich tragicznym losie, a także poznajemy niezwykłą historię miejsca, które przyciąga ludzi z całego świata.
Prowadzenie: Bartosz Heksel (5.09) oraz Katarzyna Kocik (19.09)
Limit miejsc: 9
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę
Rezerwacja COZ, prosimy o zabranie maseczek
26 września – 12.00 – Podgórze w drodze do Krakowa - oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej “Miasto pod kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza
(wydarzenie bezpłatne w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi)
Istniał związek Krakowa i Podgórza od zawsze czy nie istniał, co łączyło, co dzieliło dwa miasta? Interesy, drogi, poczucie tożsamości? Jak egzystowały dwa miasta? Obok siebie, czy ze sobą? Jak splatały się drogi obu miast, kto kogo przyłączył i czy musiało się tak stać? Czy Podgórze miało stać się Krakowem, czy też na wzór Budapesztu i Bielska-Białej miało powstać nowe miasto Kraków-Podgórze? Czy Podgórze zyskało czy straciło na połączeniu? Przyjrzymy się historii Podgórza z perspektywy drogi, która doprowadziła do procesu połączenia obu miast. Rozprawimy się z legendami i plotkami na temat Podgórza, odsłonimy kulisy połączenia z Krakowem.
Prowadzenie: Melania Tutak
Limit miejsc: 9
Wydarzenie bezpłatne - wejściówki odbiór osobisty w Muzeum Podgórza od 19 września 2020
Prosimy zabranie maseczek
27 września, godz. 12.00 – Małe podgórskie historie – spacer tematyczny DLA DZIECI po wystawie stałej “Miasto pod kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza
(wydarzenie w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – bezpłatne)
Sprawdzimy czy legenda o Księciu Kraku może być prawdziwa? Czy bałwana da się ulepić nie tylko ze śniegu i który kudłaty domownik z dawnych czasów był już w Muzeum Podgórza? Sprawdzimy czego nie może zabraknąć w mieście i czym są dzielnice? Odkryjemy kto spogląda na nas z najwyższej muzealnej gabloty. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym wraz z rodzicami ciociami, wujkami i babciami i dziadkami.
Prowadzenie: Alicja Ososińska
Limit miejsc: 9
Wydarzenie bezpłatne wejściówki odbiór osobisty w Muzeum Podgórza od 19 września 2020
Prosimy zabranie maseczek
Wykłady on-line o historii Podgórza:
16 września, godz. 18.00 – „Rysopis Królewskiego Miasta Podgórza” – wykład on-line na facebooku, profil Muzeum Podgórza
Imię: Cesarskie Królewskie Miasto
Nazwisko: Podgórze
Data urodzenia: 1784
Znaki szczególne… oj, to trzeba będzie posłuchać – dowiesz się wszystkiego
Prowadzenie dr Robert Gaweł