Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Widok z lotu ptaka. Na wysokiej, zalesionej skale stoją ruiny częściowo zrekonstruowanego zamku z dziedzińcem otoczonym ruinami murów budynku, dalej z bramą wjazdową z czerwonym dachem, z ruinami dwóch baszt krągłych połączonych murami, z murem obronnym i wieżą kwadratową z tarasem na górze. W tle lasy, na polanie dwa domy i niebo z chmurami.

Kraków Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 124153833
fax. +48 124157221
Założony w 1981 r. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd leży w obrębie dwóch województw: małopolskiego i śląskiego. Jego nazwa pochodzi od średniowiecznych warownych zamków, które – stawiane za czasów Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) na trudno dostępnych wysokich skałach – miały zabezpieczać granicę i ważne szlaki handlowe.

Wielką przyrodniczą osobliwością małopolskiej części Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd jest Pustynia Błędowska, jedyny taki obszar w naszym kraju. Polska Sahara, jak ją zwą, powoli zarasta roślinami, ale połacie piasku można jeszcze oglądać od strony Klucz. Piękne krajobrazy z wieloma wapiennymi ostańcami proponuje mało jeszcze znana, a przeurocza Dolina Wodącej (co ciekawe, bez cieku wodnego). Prowadzi nią między innymi Szlak Jaskiniowców, a podczas wędrówki można zdobyć wyniosły kompleks Skał Zegarowych (platforma widokowa). Imponujące bloki skalne Jury Krakowsko-Częstochowskiej z wkomponowanymi ruinami zamków średniowiecznych zachwycają o każdej porze roku, ale warto zaplanować wycieczkę zwłaszcza jesienią, kiedy jasny kamień skał kontrastuje z przebarwionymi liśćmi drzew.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd jest obszarem bardzo zróżnicowanym pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, a do najważniejszych atrakcji turystycznych należą wapienne ostańce, doliny krasowe oraz liczne jaskinie. Charakterystyczne jest występowanie cennych gatunków roślin storczykowatych, w tym obuwika pospolitego oraz roślinności tworzącej murawy kserotermiczne, naskalne oraz napiaskowe. Dolina Białej Przemszy bogata jest w płazy – mieszka tu żaba zielona, żaba trawna, ropucha szara, zielona i paskówka, rzekotka drzewna, kumak nizinny, traszka zwyczajna, grzebieniasta i górska. Z bezkręgowców występuje wiele gatunków chrząszczy, motyli i ważek, a także rak szlachetny. Charakterystycznym elementem krajobrazu i niewątpliwie największą atrakcją miejsca są średniowieczne zamczyska, które ze względu na usytuowanie na skalnych i trudno dostępnych wniesieniach określane są terminem Orlich Gniazd. Na terenie parku poprowadzone są różne szlaki turystyczne, zarówno pieszczę jak i rowerowe. Wstęp na teren parku jest wolny.

 


Powiązane treści