Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

Fragment ścieżki pośród traw na dole. Obok głaz i za tablica informacyjna i obok drogowskaz. Dalej rzeźba mężczyzny z drewna. Nad tym wszystkim wysoka skała ułożona na dole z wielkich głazów, im wyżej tym mniejsze głazy. Po lewej w skale tablica. Po bokach skały rosną drzewa iglaste, które łączą się na szczycie. Nad nimi błękitne niebo.

Ciężkowice Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146274272
tel. +48 146564472
Położony w południowo – wschodniej części Małopolski teren rekreacji i miejsce ochrony przyrody. Ten ciekawy pod względem krajobrazowym i przyrodniczym park zajmuje powierzchnią 17,5 tys. ha, obejmuje fragmenty Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego, rozdzielone Doliną Białej.

W krajobrazie parku dominującą formą są malownicze wzgórza porośnięte buczyną karpacką i górską, rozpościerające się pomiędzy Białą i Dunajcem. Do najatrakcyjniejszych walorów należą także ciekawe i oryginalne formy geologiczne oraz liczne okazy flory, z czego aż 40 gatunków jest objętych ochroną. Przyrodę parku można podziwiać spacerując wytyczonymi szlakami turystycznymi, a wiedzę o krajobrazie wzbogacić podczas przechadzki ścieżkami przyrodniczymi. Najbardziej popularną i zachwycającą atrakcją Parku Ciężkowicko-Rożnowskiego jest rezerwat przyrody nieożywionej, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Skały, które przybrały swe kształty pod wpływem erozji  noszą ciekawe nazwy. Oprócz strzegącej wejścia Czarownicy z ogromnym haczykowatym nosem jest też Ratusz, Baszta, Maczuga, Piramida, Borsuk… Każda z tych wyjątkowych skał ma także własną legendę. To niezwykle interesujące miejsce dla rodzin z dziećmi. Osobliwe formacje skalne można podziwiać również na Bukowcu, koło Jamnej, w rezerwacie Diable Skały, czy objęte ochroną w formie pomników przyrody „Wieprzek” w Jastrzębi i Jar „Wodospad” w Ciężkowicach. W północnej części Pogórza Rożnowskiego znajduje się widokowy masyw Wał z kilkoma ciekawostkami geologicznymi, na przykład skamieniałymi pniami drzew (liczą sobie 60 milionów lat). Znajduje się tu także wiele cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej. Park Krajobrazowy posiada także swoje wody mineralne. Ze źródła Paweł i Jacek można się napić wód siarczkowych i chlorkowych.


Powiązane treści