Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Plac Nowy Kraków

Plac Nowy Kraków

Słoneczny dzień. Przed niskim budynkiem z podcieniami, z oknami z kratami, stoją stoliki i krzesła, na których siedzą ludzie. Po prawej rzędy zadaszonych straganów. Dalej na około wysokie budynki z oknami i bezchmurne niebo.

Plac Nowy, 31-056 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Krakowianie mówią na niego Plac Żydowski albo szwedzki. Przez lata było to centrum handlu i życia społecznego kazimierskich Żydów. Do XIX wieku znajdował się tu tak zwany Libuszhof, czyli zespół uliczek i chaotycznych zabudowań, który później został uporządkowany w ramach projektów w roku 1808 i 1844.

Tu, gdzie dziś tętni turystyczne i nocne życie miasta, biło serce żydowskiego świata. W domach rodzili się i umierali krakowianie żydowskiego pochodzenia, tu też handlowano i magazynowano przeróżne produkty. W  roku 1900 ukończono mającą porządkować ten obszar niewielką halę targową umiejscowioną pośrodku placu, na którą dziś mówi się okrąglak, bądź rondel. We wnętrzu tej kultowej już dziś konstrukcji mieściło się kilkadziesiąt małych kramów oraz jatka - żydowska rzeźnia drobiu. W 1927 roku krakowska gmina żydowska wydzierżawiła ten teren i przebudowała pusty niegdyś dziedziniec budynku na nową większą jatkę. Obecnie to mekka turystów, zwabionych klimatem placu i sprzedawanymi tu między innymi zapiekankami. Rytm placu wciąż wyznaczają handlarze, którzy tutaj sprzedają produkty rolne, spożywcze i giełdy tematyczne, jak: targi staroci,  targi lokalnego designu, niedzielne  giełdy odzieży i gołębi. Tutaj również odbywają się imprezy i festiwale, a na dachu Okrąglaka występują znani artyści.  Plac Nowy to także kluby i knajpki rozpoznawalne na całym świecie, między innymi Singer, Kolory czy Alchemia.


Powiązane treści