Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Willa Holenderka Szczawnica

Willa Holenderka Szczawnica

Zabytkowy odrestaurowany drewniany budynek pomalowany na biało z brązową dekoracją

Plac Dietla 7, 34-460 Szczawnica Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 185400433
Najcenniejsze obiekty w szczawnickim zespole uzdrowiskowej zabudowy w stylu szwajcarsko-tyrolskim, znajdują się wokół placu Józefa Dietla, którego wygląd praktycznie nie zmienił się od 1866 roku. Wyróżniają się drewniane wille Szwajcarka, Pałac oraz Holenderka.

Holenderka to zabytkowa willa wzniesiona w 1855 roku w stylu holenderskim, według projektu Józefa Szalaya. Willa stojąca u wylotu ulicy Kowalczyka, wraz z willą Pod Bogarodzicą i Domem nad Zdrojami, zamyka północna pierzeję placu.

W budynku od 1896 roku mieściły się biura Zakładu Zdrojowego. Od końca XIX wieku w przyjmował tu pacjentów lekarz Rudolf Hammerschlag, a do 1939 roku lekarz Roman Hammerschlag. W czasie okupacji w domu mieszkał lekarz i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szumowski, leczący mieszkańców i kuracjuszy od początku XX wieku. W latach 1970–1990 na parterze działało Biuro Podróży Orbis.

Parter budynku wybudowano z kamienia, a pierwsze piętro z muru pruskiego. Na parterze pierwotnie było jednopokojowe mieszkanie z alkową i kuchnią, a na piętrze trzypokojowe mieszkanie z balkonem i przedpokojem.

W latach 60. XX wieku w miejscu stajni i wozowni znajdujących się powyżej willi przy ulicy Kowalczyka, wybudowano rozlewnię wody mineralnej Szczawniczanka oraz skład butelek i opakowań. W latach 2007–2008 rozlewnię rozebrano, a na jej miejscu wybudowano budynek w stylu holenderskim. Na parterze dobudowanej części w 2010 roku otwarto Muzeum Historii Uzdrowiska, gromadzące eksponaty o historii uzdrowiska, przybliżające turystom tradycje, koloryt i specyfikę regionu. Organizowane są tu czasowe wystawy i inne wydarzenia kulturalne. UWAGA: Obecnie muzeum jest czasowo nieczynne. Wystawę przybliżającą ponad dwustuletnią historię Uzdrowiska i Rodu Stadnickich można oglądać w Galerii Pijalni Wód.

Na piętrze mieszczą się biura spółki administrującej rewitalizację Szczawnicy, założonej przez potomków hrabiego Adama Stadnickiego.


Powiązane treści