Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Ruiny Zamku Rytro

Ruiny Zamku Rytro

Krajobraz w letni, słoneczny dzień. Na wprost, na wysokim wzgórzu widać mury obronne i okrągłą wieżę zamku. Po prawej widać drogę prowadzącą do zamku. Nad nią wysokie, zalesione wzgórze. Po lewej w dole rozciąga się panorama na rzekę oraz zabudowania.

33-343 Rytro Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

Doliną Popradu od wieków prowadził transkarpacki szlak handlowy. Tu na charakterystycznym stromym wzgórzu, tuż ponad nurtem rzeki wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku w miejscowości Rytro.

Nie wiadomo kto był budowniczym zamku, ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą z dokumentów wydanych przez króla Władysława Łokietka. Mógł nim być rycerz lub książę czeski Wacław II. W XIV–XV wieku zamek przebudowano na rezydencję starostów sądeckich. W XVI wieku rządził na nim Piotr Kmita, a w 1657 roku zniszczyły go wojska siedmiogrodzkie Jerzego II Rakoczego i od tej czasu popadał w ruinę. W czasach rozkwitu  składał się z pięciobocznego zamku głównego i przygródka otoczonego wałem ziemnym. Dziś we wsi Sucha Struga, na wzgórzu (463 metrów nad poziomem morza), górującym nad brzegiem Popradu, prócz najstarszej, obronnej wieży zachowanej do wysokości 10 metrów, dostrzeżecie też pozostałości murów i budynku mieszkalnego. Kilka lat temu na wzgórzu zamkowym przeprowadzono prace archeologiczne i konserwatorskie oraz udostępniono turystom zamkowe ruiny. Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. Poza zabezpieczeniem i nadbudową murów, wykonano też schody i barierki pozwalające na wejście na mury oraz basztę, skąd roztaczają się piękne widoki na Dolinę Popradu i szczyty Beskidu Sądeckiego które tworzą niesamowity krajobraz, naprawdę można się w nim zakochać.


Powiązane treści