Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szlak rowerowy Aquavelo – trasa główna w Polsce

Szlak rowerowy Aquavelo – trasa główna w Polsce

Aquavelo
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Rodzaj szlaku: rowerowy
Muszynka Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski, Pieniny i Spisz, Tarnów i okolice
Całkowita długość szlaku: 93,7 km
Poziom trudności: odcinkowo łatwy (Krynica - Muszyna) całość szlaku dla zaawansowanych.

Początek szlaku: Muszynka

Koniec szlaku: Szczawnica

Nowy szlak który powstawał w latach 2018-2020 łączący miejscowości uzdrowiskowe pogranicza Polsko-Słowackiego. Cała pętla ma ok. 230 km, natomiast opisywana tu jest tylko część (94 km) poprowadzona od granicy SK/PL w Muszynce przez Piwniczną do Szczawnicy (styk z VeloDunajec).

Szlak jest dobrze oznakowany znakami żółto-niebieskimi na terenie Słowacji oraz żółtymi znakami z logo szlaku na zielonym tle na terenie Polski. Z powodu przewyższeń i poprowadzenia po całej gamie różnych nawierzchni (od asfaltowych dróg rowerowych przez drogi asfaltowe o sporym ruchu/przewyższeniach aż po gruntowe ścieżki) polecany na całym opisywanym odcinku tylko zaawansowanych rowerzystów, z rekomendacją grubych opon.

Dla początkujących rowerzystów zalecany jest jedynie fragment między deptakiem w Krynicy-Zdrój do granicy PL/SK w Muszynie (pokrywa się z tzw. VeloKrynica). Od granicy PL/SK w Muszynie do Piwnicznej szlak AquaVelo pokrywa się w większości z śladem przyszłej trasy EV11. Pamiętać należy, że na terenie Słowacji mamy obowiązek jazdy w kaskach.

W Rytrze szlak ma swoją dodatkową odnogę pod rowery górskie, tu nie opisywaną (odsyłamy do strony szlaku www.aquavelo.eu). Odcinek pomiędzy Piwniczną a Jaworkami jest wymagający kondycyjnie i nawierzchniowo (podjazd i zjazd pod Obidzę). Od Jaworek aż do ścieżki pieszo-rowerowej nad Grajcarkiem jazda w większości w ruchu ogólnym. Przy szlaku liczne miejsca odpoczynku oraz atrakcje Doliny Popradu (m.n. cenne zabytki architektury drewnianej, pijalnie i źródła wody mineralnej).

Trasa Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego – część północna od Dębna do Sromowiec Nowa trasa powstała w ramach współpracy gminy położonych nad jeziorem Czorsztyńskim. Część biegnącą po brzegach południowych stanowi opisana trasa objazdowa po VeloDunajec, natomiast ten fragment po brzegach północnych można wykorzystać do skonstruowania świetnej wycieczki wokół całego jeziora. Trasę oznakowana jest na tym odcinku znakami koloru zielonego i można ją podzielić na trzy części:

  1. Tymczasowy, krótki dojazd od VeloDunajec po drodze wojewódzkiej DW969 oraz most drogowy na Dunajcu. Odcinek niestety niekomfortowy, na razie bez żadnej infrastruktury rowerowej. Na szczęście dość krótki (800 m) i czekający na zmiany w najbliższych latach dzięki modernizacji mostu.
  2. Właściwa część trasy między Hubą a Czorsztynem (ok. 13 km), gdzie trasa poprowadzona jest po specjalnie przygotowanej w bezpośrednio po brzegach jeziora oraz lokalnych drogach. Wszystko o nawierzchni asfaltowej, więc można to przejechać nawet na rolkach. Ten brzeg jest też zdecydowanie bardziej płaski niż południowy, więc tym bardziej nadawać się będzie dla rolkarzy lub najmłodszych.
  3. Część po zwykłych drogach między Czorsztynem, a Sromowcami Wyżnymi (styk z VeloDunajec). To już 9 km z konkretnym podjazdem pod Przełęcz Osice oraz sporym ruchem samochodowym w sezonie, więc ta część to wariant do wykorzystania dla średnio-zaawansowanych na pełną pętlę na rowerze wokół jeziora. Co prawda trasa jest oznakowana tylko do rogatek Czorsztyna, ale nie zgubicie się, bo droga na Sromowce i Osice jest jedna. Uwaga! Nie wolno jeździć rowerem po niebieskim szlaku przez Hale Majerz, więc tym bardziej zostaje nam jazda po drodze powiatowej. Wzdłuż trasy wybudowane zostało kilka miejsc widokowych/odpoczynku.

Szlak przebiega w 28% po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego. Maksymalna wysokość to: 941 m n.p.m. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 365 m n.p.m.

 

Krynica-Zdrój - m. Krynica-Zdrój - Muszyna - m. Muszyna - m. Piwniczna-Zdrój - Piwniczna-Zdrój - Szczawnica

Obiekty na trasie