Małopolska z dziećmi: kolejki górskie

Wyciąg krzesełkowy w górach latem
Lubicie latać ponad łąkami, górami i lasami? Patrzeć z góry na świat, choćby przez parę minut? Mamy propozycje i wcale nie będzie to lot samolotem, ale miła podróż w zgodzie z naturą. Nie musicie wyruszać z dziećmi pod górę, by zdobyć szczyt i spojrzeć z niego na przepiękne małopolskie krajobrazy. Nie musisz nawet z niego schodzić. W obie strony możesz wyruszyć kolejką, która zabierze Was parę metrów nad ziemię i wysadzi na szczycie góry lub bardzo blisko, tam, gdzie możesz poczuć zapach lasu, odpocząć, pobawić się, pojeździć na rowerze lub poleniuchować. Oto małopolskie kolejki od najdłuższej po najkrótszą. Jesteście gotowi na taką jazdę?

Myślenice. Kolej linowa na górę Chełm. Długość trasy: 2006 metrów

To bez dwóch zdań kolejkowa królowa. Najdłuższa tego typu w Polsce, więc nie ma się nawet co zastanawiać, tylko wsiadać. Na górę Chełm, która mierzy 618 metrów nad poziomem morza, a położona jest w paśmie Lubomira i Łysiny, jedzie się około 20 minut. Przez ten czas ma się okazje rozkoszować krajobrazami malowniczego rezerwatu przyrody. Startuje się z dzielnicy Zarabie w Myślenicach, a dojeżdża się na sam szczyt. Nie bójcie się, bo choć to kolejka jednoosobowa, mama czy tata z dzieckiem do lat siedmiu zmieści się na specjalnie poszerzonej kanapie. A z góry widać przepiękne okoliczne wzniesienia, panoramę Myślenic i jest się bliżej nieba. Tu można przesiąść się na rower i zrobić jedną z tras, albo wybrać pieszą wędrówkę po okolicznych górkach. Jest tu karczma z regionalnym jedzeniem, wieża widokowa, atrakcje dla dzieci. Jeśli będzie dobra pogoda, zobaczycie nawet Tatry.

Kasina Wielka. Wyciąg na Śnieżnicę. Długość trasy: 1100 metrów

Jeśli nie byliście na Śnieżnicy, zwanej przez miejscowych Widlakiem lub Widlatą górą, to macie najlepszą okazję. Na ten szczyt w Beskidzie Wyspowym o trzech wierzchołkach, z których najwyższy ma 1007 metrów nad poziomem morza, dojechać możecie czteroosobowym krzesełkiem z Kasiny Wielkiej. Przy stacji dolnej Kasina Ski można zostawić samochód, a także się posilić, a potem już fru i jesteście na górze. Działają tu wypożyczalnie rowerowe i szkółka rowerowa. Śnieżnica jest zalesiona, ma także swoją jaskinię zwaną Piwnicą. Ludzie mówią, że ukrywali się tu poborowi, którzy chcieli uciec przed służbą wojskową, a także konfederaci barscy. Kasina Wielka też jest wdzięcznym miejscem do spędzenia czasu, tu urodziła się Justyna Kowalczyk, a na stacji kolejowej (tuż obok wyciągu), pochodzącej z 1884 roku swe filmy kręcili Steven Spielberg czy Andrzej Wajda. Stacja ta, to także końcowy przystanek pociągów retro, które dojeżdżają tu z Chabówki, gdzie zobaczyć można skansen kolejowy.

Szczawnica. Kolejka na Palenicę. Długość trasy: 786 metrów

Jeśli chcecie sobie popatrzeć na Beskid Sądecki i Pieniny, spędzić czas w pięknych krajobrazowo górach, to możecie obrać kierunek: Szczawnica, a potem poszukać w samym centrum dolnej stacji kolejki na Palenicę. Wyciągiem czteroosobowym (Stacja narciarska Palenica) można dotrzeć do szczytu, który liczy sobie 722 metry nad poziomem morza. To bardzo ciekawa podróż, bo zobaczycie z góry piękną Szczawnicę, potok Grajcarek i odnowioną promenadę. Palenica, która przynależy do pasma Małych Pienin, to bardzo wdzięczna górka, z której można wyruszyć na spacery dłuższe i bliższe. Można na niej skorzystać z letniego toru saneczkowego, schroniska Groń, placu zabaw, a także obiektów gastronomicznych. Dla dzieci super atrakcją jest ścieżka edukacyjna "Mali zdobywcy gór na tropie przyrody", podczas której mogą bliżej zapoznać się z rysiem, borsukiem czy salamandrą, które żyją na co dzień w Pieninach.

Krynica-Zdrój. Retro wagonikiem na Górę Parkowa. Długość trasy: 642 metrów

To nie tylko wyjazd w górę, ale też prawdziwa podróż w czasie. Niemalże wehikuł który zabierze całe rodziny w lata trzydzieste XX wieku. Retro wagoniki nawiązujące do stylu art deco czekają na deptaku uzdrowiskowej Krynicy na tych, którzy chcę odkrywać to historyczne miejsce. Kolej linowo-terenowa, która wywoziła kuracjuszy, turystów na Górę Parkową została wybudowana w 1937 roku i była pierwszą tego typu nowinką techniczną w Polsce. Dziś po modernizacji, znów można poczuć się jak w tamtych latach. Góra Parkowa liczy sobie 732 metry nad poziomem morza i zapewnia moc atrakcji. Przede wszystkim te przyrodnicze, bo szczyt położony jest w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Znajdziecie tutaj ścieżki spacerowe, stawy, szlaki turystyczne i altanki, w których można spokojnie odpocząć. Dla chętnych restauracja oraz kawiarnia w stylu art deco, w kartach których znajdziecie dania, które właśnie w latach 20. i 30. XX wieku mogli zamawiać kuracjusze.

W Krynicy Czarnym Potoku możemy też wjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (1144 m nad poziomem morza), jeden z najpiękniejszych widokowo szczytów Beskidu Sądeckiego.

Jaworki. Kolej Linowa Homole. Długość trasy: 621 metrów

Jeśli chcecie się szybko znaleźć w samym sercu Małych Pienin, na stoku Bukowinek w Jaworkach, to dwuosobowa kolejka (arena narciarska Jaworki Homole), jest idealnym rozwiązaniem. Zabierze was w miejsce, z którego rozciąga się magiczny widok na pienińskie krajobrazy; doliny, owce, Jaworki i pasmo wraz z Czeremchą, Wielką Przechybą, Radziejową i Wielkim Rogaczem. To super miejsce dla dorosłych i dzieci, bo można tu odpocząć w Szałasie Bukowińskim, pogrillować, pobawić się na placu zabaw, a także wyruszyć na okoliczne trasy. Na górze znajduje się także bacówka, w której można wypić żętyce i oscypki, stoi tu teleskop, który pozwala na dokładniejsze badanie okolic, a także wiata. Do dolnej stacji kolei linowej można dojechać albo z Jaworek albo ze Szczawnicy busem lub „ciuchcią”. W pobliżu znajduje się legendarny Wąwóz Homole – jedna z największych atrakcji tej części Pienin.

Kluszkowce. Kolejka na górę Wdżar. Długość trasy: 550 metrów

Wdżar to magiczna góra wulkaniczna. Całkiem niewielka, a oferuje całą masę atrakcji. Liczy sobie 767 metrów nad poziomem morza, przyciąga widokami, wąwozami, rowerowymi trasami, a także nieczynnymi już dziś kamieniołomami, po których można chodzić, wspinać się na łańcuchach i przekraczać metalowe mostki. Z jej szczytów rozciągają się widoki na KluszkowceJezioro Czorsztyńskie z zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, Tatry, Pieniny i Gorce. I właśnie niemalże na ten szczyt wywiezie was wyciąg krzesełkowy. Można wyjechać nim z rowerem, by później wyruszyć w dalszą drogą trasą dostosowaną do możliwości zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Ale Wdżar to także idealne miejsce do leniwych spacerów, pikników i słuchania legend. Choćby o gorczańskim smoku, który nawiedził kiedyś to miejsce, by ukarać grzeszny lud, który mieszkał w grodzie na samych szczycie góry. Bestia i wielkie jajo nadal czekają na śmiałków.

 

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets