Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Wiśniowa

Kościół świętego Marcina Wiśniowa

Na wprost jednonawowy drewniany kościół z ukosa. Z zabudowanym wejściem, z wysoką nawą z oknami z łukiem, z boku z niską przybudówką. Ze stromym dwuspadowym dachem pokrytym gontem, z wieżyczką na środku z sygnaturką.  Wokół trawa i chodnik, całość otoczona drewniano-murowanym ogrodzeniem, za którym rosną wysokie drzewa liściaste. Niebo częściowo zachmurzone.

Wiśniowa 1a, 32-412 Wiśniowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 122714097
tel. +48 516995552
Jeden z wielu kościołów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Jest to świątynia wzniesiona około 1730 roku, następnie była restaurowana pod koniec XIX wieku razem z dobudowaniem nowej zakrystii i rozbudowaniem nawy.

W dokumentach Stolicy Apostolskiej z roku 1350 znajdujemy pierwszą wzmiankę o Wiśniowej, jako o parafii liczącej 192 osoby o obszarze 49 km2. Zbudowany z drzewa spłonął w roku 1714. Obecny kościół, też drewniany, zbudował ks. Stanisław Leonard Bystram, proboszcz dobczycki w latach 1720-1730. Konsekrował go ks. bp. Michał Kunicki w roku 1747.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Wnętrze zdobi bogata polichromia o motywach roślinnych. Została wykonana w 1910 roku przez Michała Tarczałowicza. Ołtarz główny wykonano na początku XVIII wieku, podobnie jak cztery ołtarze boczne. Ambona w stylu barokowym pochodzi z końca XVII wieku. Chrzcielnica i kropielnica z kamienia reprezentują styl późnobarokowy i zostały wykonane w drugiej połowie XVIII wieku. Krucyfiks w stylu późnobarokowym pochodzi z XVII wieku.

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Wiśniowskiej Pośredniczki łask został namalowany w XVII wieku z fundacji Heleny Zawadzkiej. W kościele są przechowywane proporce AK „Kamiennik”.

W parku koło kościoła wzniesiono z kamiennych bloków 14 stacji Drogi Krzyżowej. Odpust do Matki Boskiej Wiśniowskiej obchodzi się uroczyście w ostatnią niedzielę maja. 


Powiązane treści