Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół św. Wojciecha biskupa i męczennika oraz Podwyższenia Krzyża Świętego Rożnów

Kościół św. Wojciecha biskupa i męczennika oraz Podwyższenia Krzyża Świętego Rożnów

Po prawej fragment drogi  i trawnik przy niskim ogrodzeniu. Za nim  drewniany kościół z jasnych desek z trzema oknami w wysokiej nawie. Po lewej jej stronie niska zakrystia  i za nią prezbiterium. Dach pokryty jasną blachą z wieżyczką z sygnaturką. Po bokach wysokie liściaste drzewa i nad wszystkim bezchmurne niebo.

Rożnów 124, 33-316 Rożnów Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 184403003
Drewniany kościół wzniesiono w połowie XVII wieku, na wyniosłym grzbiecie górskim nad Jeziorem Rożnowskim, na miejscu w którym według legendy zatrzymał się na odpoczynek święty Wojciech, a wcześniej stała kaplica.

Kościół zbudowano w 1661 roku, na terenie dużej parafii Tropie, z fundacji starosty warszawskiego, kasztelana wojnickiego i margrabiego Jana Wielopolskiego z Pieskowej Skały, który pozwolenie na budowę otrzymał od króla Jana Kazimierza. Parafię rożnowską w 1662 roku erygował biskup Mikołaj Oborski. Kościół w 1705 roku poświęcił biskup Kazimierz Łubieński.

To budynek konstrukcji zrębowej, oszalowany, składający się z trójbocznie zamkniętego prezbiterium z dwiema zakrystiami po bokach i szerszej nawy. Przy nawie od wschodu i północy dostawiono kruchty. Dach jest dwuspadowy, blaszany z wieżyczką na sygnaturkę z baniastym hełmem z latarnią.

We wnętrzu współczesna polichromia pokrywa pozorne sklepienie kolebkowe z płaskimi odcinkami stropu w nawie, wspartymi na czterech słupach. Prezbiterium zdobią malowidła Bogumiły Stadnickiej z XX wieku. Na suficie i ścianie chóru muzycznego zachowała się późnorenesansowa polichromia z około 1688 roku. W barokowym ołtarzu głównym z około 1700 roku, znajduje się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania z drugiej połowy XVII wieku, którą można obejść przez bramki z aniołami. W ołtarzach bocznych w stylu rejencji, z połowy XVIII wieku, umieszczono obrazy świętego Wojciecha i cudowny Matki Boskiej Bolesnej z XVII wieku, a obok najstarsze zachowane wotum czyli barokowy portret Stanisława Krzesza z 1691 roku, cudownie uzdrowionego za sprawą Madonny. Cenna jest kamienna chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku z drewnianą pokrywą z 1663 roku, poza tym konfesjonał z malowidłami figuralnymi i stalle z XVII wieku oraz epitafia. Witraże są projektu Marka Niedojadło.

Obok stoi wolnostojąca dzwonnica z około połowy XIX wieku w formie trzech filarów krytych dachem gontowym, między którymi zawieszono dzwony, najstarszy odlany w 1661 roku w Preszowie przez Macieja Urlicha.

Kościół znajduje się na Szlak Architektury Drewnianej – światowe dziedzictwo w Małopolsce


Powiązane treści