Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Mikołaja Czulice

Kościół świętego Mikołaja Czulice

Wnętrze drewnianego kościoła. Na wprost trójbocznie zamknięte, bogato zdobione prezbiterium z ołtarzem głównym z obrazem. Przed nim stół i po prawej ambonka. Przed stołem stoi figura Chrystusa. Bliżej chrzcielnica. Po lewej wisząca ambona. Sufit prezbiterium ozdobnie malowany. Przed prezbiterium po bokach ołtarze boczne z obrazami świętych. Na ołtarzu po lewej stoi figura Matki Bożej z dzieciątkiem. Po jednej i drugiej stronie nawy stoją drewniane ławki. Z sufitów zwisają dwa wieloramienne żyrandole.

Czulice 31, 32-010 Czulice Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 123871966
Zabytkowy, drewniany kościół powstał w 1547 roku. Fundatorami była rodzina Czulickich herbu Czewoja. Świątynia została wybudowana w stylu późnogotyckim.

Pierwsze wzmianki o parafii w Czulicach znaleziono w dokumentach z 1325 roku. W XIV wieku wieś była własnością Czulickich herbu Czewoja. W 1410 roku senior rodu, Imram Czulicki, zginął w bitwie pod Grunwaldem. Czuliccy byli prawdopodobnie fundatorem znajdującego się tutaj kościoła, gdyż przed rokiem 1440 Jan Długosz w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” pisze o Czulicach i ówczesnym dziedzicu Janie Czulickim, którego kamienna płyta nagrobkowa znajduje się w posadzce prezbiterium obecnego kościoła.

Świątynia została zbudowana w konstrukcji zrębowej. Ściany oszalowano pionowo z listowaniem oraz wizualnie podzielono pilastrami. Nawa i prezbiterium zostały nakryte oddzielnymi dachami – nawa dwuspadowym, prezbiterium wielopołaciowym. Od powstania kościół był wielokrotnie poddawany remontom i współczesne jego wnętrze pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Wnętrze świątyni nakrywają płaskie stropy. Wyposażenie stanowią późnobarokowy ołtarz główny z połowy XVIII wieku z obrazem Matki Bożej Pocieszenia oraz dwa rokokowe ołtarze boczne sprzed 1827 roku. Warto zwrócić uwagę na portal wejścia do zakrystii, o nadprożu w formie ściętego trójliścia oraz płytę nagrobną Jana Czulickiego z XV wieku.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści