Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Biskupa Jawiszowice

Kościół świętego Marcina Biskupa Jawiszowice

Na wprost widziany od tyłu drewniany kościół z dwoma dachami pokrytymi gontem. Jeden wysunięty nad nawą i prezbiterium, drugi niżej na całej długości kościoła. W trójbocznie zamkniętym prezbiterium z tyłu okrągłe okno. Z boku i w nawie po dwa wysokie okna. Na dachu nad nawą wieżyczka z sygnaturką. Dalej fragment wieży z izbicą i wieżyczką z sygnaturką. Po prawej trawnik i dalej ogrodzenie z małą kaplicą. Po lewej obok wysuniętego wejścia pomnik z rzeźbą Chrystusa. Z tyłu w oddali fragment budynku. Na około wysokie drzewa w barwach jesiennych. Na niebie kilka chmur.

ul. Świętego Marcina 1, 32-626 Jawiszowice Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 322111409
We wsi położonej w dolinie Wisły, na miejscu kościoła spalonego w 1511 roku, według tradycji niechcący podpalonego przez syna organisty, w 1692 roku zbudowano nowy drewniany kościół parafialny.

To modrzewiowa, barokowa świątynia konstrukcji zrębowej, podbita gontem. Nawę i prezbiterium kryje wielopołaciowy, jednolity dach gontowy szerokości nawy, nad węższym prezbiterium wysunięty szerokim okapem na wspornikach. To kościół trójdzielny składający się z nawy, trójbocznego prezbiterium i wieży otoczonej zamkniętymi podcieniami zwanymi sobotami. Wysoka wieża konstrukcji słupowej ma lekko pochyłe ściany obite gontem, wieńczy ją oszalowana deskami izbica z ażurową latarnią i cebulastym hełmem. Na kalenicy dachu znajduje się wieżyczka-sygnaturka z ażurową latarnią.

Nawę kryje strop, prezbiterium płytkie, pozorne sklepienie kolebkowe, zdobią je polichromie z lat 20. XX wieku. Wyposażenie jest głównie z XVII–XVIII wieku. Ołtarz główny pochodzi z około 1700 roku, a dwa neogotyckie ołtarze boczne z XIX wieku. W prezbiterium umieszczono pietę z kapliczki na Olszynach z około 1370 roku. Na belce tęczowej znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Bożej, apostoła Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny. Cenne są: kute drzwi do zakrystii pochodzące z poprzedniego kościoła, rokokowa ambona, późnobarokowe stalle, wczesnobarokowy konfesjonał z figuralnymi malowidłami. Ciekawa jest kamienna kropielnica o ludowym charakterze z XVII wieku i kilka barokowych obrazów.

Odpust parafialny obchodzony jest 11 listopada.


Powiązane treści