Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pomnik Nieznanego Żołnierza Tarnów

Pomnik Nieznanego Żołnierza Tarnów

Po prawej z bliska pomnik z kamieni i płyt, zwieńczony żelaznym zniczem - urną. Po prawej duża kamienica. Z tyłu, za wybrukowanym placem i wysokimi schodami stoi jednopiętrowy długi budynek, za którym widać kwadratową, z cegły, wieżę kościoła. Przed nimi wysokie drzewo. Na niebie pomiędzy kamienicą i wieżą kłębiasta chmura.

plac Ofiar Katynia/ ul. Wałowa, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Odsłonięty w 1931 roku pomnik ma formę mogiły-kopca. Na wzniesieniu z kamieni, w tym ze sztucznego porfiru i głazów narzutowych, umiejscowiono piaskowcowy wielościenny postument z napisem: „Nieznanemu Żołnierzowi Polskiemu Poległemu za Ojczyznę 1914–1920”.

Płyta została założona anonimowo w nocy z 20 na 21 czerwca 1925 roku na placu Kazimierza Wielkiego. Obecny pomnik w formie mogiły - kopca powstał dzięki tarnowskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów w 1931 roku. Wykonany ze sztucznego porfiru i po części z głazów z rozebranego cokołu pomnika IV Armii austriackiej . Monument wieńczy urna z ziemią z cmentarzy legionistów, stylizowana na wysoki żelazny znicz, symbolizujący lampę oliwną. Całości dopełnia rabata przed pomnikiem obsadzona biało-czerwonymi kwiatami.

W latach międzywojennych pomnik był miejscem, przy którym odbywały się najważniejsze uroczystości upamiętniające nie tylko poległych w walce o niepodległość Polski, ale także wydarzenia Wielkiej Wojny w Tarnowie. Miasto było bowiem przez pół roku okupowane przez wojska rosyjskie – od 10 listopada 1914 roku do 6 maja 1915 roku. Od końca grudnia do samego wyzwolenia znajdowało się tuż za linią frontu i przetrwało kilka serii bombardowań artyleryjskich, podczas których zniszczony został między innymi dworzec kolejowy.


Powiązane treści