Najpiękniejsze panoramy w Małopolsce

Widok na panoramę Krakowa z kopca Krakusa. W dole drzewo i widok na gęsto zabudowane miasto. Po lewej zachodzące słońce.
Największą nagrodą za wysiłek i pokonane metry nad poziomem morza są dwie rzeczy. Pierwsza to radość ze zrealizowania wyznaczonego celu, a druga to zapierające dech w piersiach widoki. Niektórzy dodaliby tu pewnie jeszcze posiłek w schronisku, ale dzisiaj nie o tym. Podziwianie widoków ze szczytu i punktów widokowych to niekwestionowana przyjemność, dlatego zapraszamy na przegląd tych najpiękniejszych – według wielu - panoram w Małopolsce.

Kopiec Krakusa z panoramą na miasto królów

271 m n.p.m. być może nie brzmi imponująco, ale widoki, które ujrzycie na górze już tak. To miejsce spotkań wielu Krakowian, idealne na piknik lub zachody i wschody słońca. Z góry, przy dobrej pogodzie widać zabytkowe budynki Starego Miasta takie jak Zamek na Wawelu, Wieżę RatuszowąKościół Mariacki, Bazylikę Bożego Ciała, czy Kościół Św. Andrzeja, a także niewątpliwie rozpoznawalną wśród miejscowych elektrociepłownię w Łęgu. Z drugiej strony Kopca, znajduje się historyczny Kamieniołom Liban, miejsce niemieckiego obozu pracy dla Polaków i Ukraińców podczas II wojny światowej.

Z widokiem na Wisłę i Beskidy

Wśród kojącej zieleni Lasu Wolskiego, na wzgórzu znajduje się Zamek oraz Baszta w Przegorzałach. Okolice Zamku to świetne miejsce wypadowe w Krakowie, zwłaszcza że na terenie Lasu Wolskiego znajduje się ZOO, Kopiec Piłsudskiego, a także rezerwaty przyrody. Romantyczna sceneria i piękny widok na zakole Wisły, Klasztor Kamedułów na Bielanach, Babią Górę oraz beskidzkie szczyty to wybór wielu par na sesje zdjęciowe lub nawet wesela. Możecie usiąść w zamkowej restauracji, zamówić ciastko lub coś do picia i podziwiać tutejsze krajobrazy.

Podziwiaj Tatry z Przełęczy nad Łapszanką

Bardzo znany punkt widokowy w tych okolicach, a swoją popularność zdobył właśnie dzięki niepowtarzalnej panoramie. Sielski widok spod góralskiej, loretańskiej kapliczki rozpościera się na doliny okolicznych potoków, Magurę Spiską, Tatry Bielskie, a także Wysokie i Zachodnie. Na samą Przełęcz nad Łapszanką można co prawda wjechać samochodem, ale my polecamy przede wszystkim widokowe warianty piesze. Można dojść tam z Łapsz Niżnych żółtym szlakiem, który wynosi 8,2 km, lub niebieskim szlakiem z Kacwina (9,7 km).

Panorama 360° na Jaworzynie Krynickiej

Platforma, która znajduje się nad górną stacją kolejki na Jaworzynę Krynicką to stosunkowo nowa atrakcja. Czekają na Was widoki na cztery strony świata  i szeroka panorama na Tatry Zachodnie Niżne, Bielskie i Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji - Gerlachem, a także Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki, Niski, Małe Pieniny czy Bieszczady. Dodatkowo znajdują się tu cztery lunety widokowe, a najmłodsi mogą zjechać na zjeżdżalni grawitacyjnej. Wstęp na platformę kosztuje 15 zł niezależnie od wieku.

Góra Wdżar pomiędzy Gorcami i Pieninami

Góra ta powszechnie słynie z anomalii magnetycznych i wariujących kompasów oraz swojego wulkanicznego charakteru. Jednak to nie wszystko, na co możecie liczyć na szczycie, bo widoki z tarasu widokowego Czorsztyn-Ski na są równie świetną atrakcją. Piękna panorama na szczyty Tatr, Pienin, Gorców i Jezioro Czorsztyńskie czeka na Was po pokonaniu krótkiej trasy na górę lub wjechaniu kolejką na szczyt.

Czubatka z widokiem na Polską Saharę

Wzgórze Czubatka, inaczej zwana Jałowcami leży na granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Jest dobrym punktem do rozpoczęcia wycieczki po Pustyni Błędowskiej, między innymi dlatego, że jest tu usytuowany duży parking. Z tego miejsca możecie podziwiać wyjątkową panoramę na okoliczne lasy, wzgórza, kominy katowickiej huty oraz samą pustynię. Ponadto na wzgórzu zlokalizowane są wiata, ławki oraz obszerny taras widokowy z lunetą do obserwacji krajobrazów.

Rozległa panorama z Babiej Góry

Bardzo dobrze znana wszystkim góra, która słynie ze zmiennej, wręcz kapryśnej pogody jak i pięknych wschodów słońca. Nie dziwi nas to, ponieważ widoki na wysokości 1725 m n.p.m. są zaskakujące. Po kilkugodzinnej wędrówce i kilkuset metrach przewyższenia, a także przy odpowiedniej pogodzie czekają na nas malownicze szczyty Tatr, Beskidu Małego czy Żywieckiego, słowacka Mała Fatra i Jezioro Orawskie, czy Pasmo Policy. Na szczyt prowadzi kilka szlaków zróżnicowanych pod kątem długości i przewyższenia.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets