Teatry

Widok na teatr Słowackiego w Krakowie, błękitne niebo
Małopolska słynie z kilkunastu teatrów, a najbardziej znane z nich możemy odwiedzić w Krakowie.

Jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych teatrów w Małopolsce jest Teatr im. Juliusza Słowackiego. Budynek gmachu wzorowany był na Operze Paryskiej i powstał w latach 1891-1893. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków teatralnych w Polsce. Wewnątrz zobaczymy namalowaną przez Henryka Siemiradzkiego kurtynę z alegoryczno-symbolicznymi postaciami związanymi z teatrem. Współcześnie w gmachu – oprócz spektakli teatralnych – zobaczyć można także widowiska operowe.

W Krakowie znajduje się również jeden z najstarszych teatrów w Polsce – Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej, powstały w 1781 roku z inicjatywy Mateusza Witkowskiego – aktora warszawskiego.

Innym wartym uwagi teatrem w Krakowie jest Teatr Groteska, będący jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce.

Jednak nie tylko w Krakowie znajdują się teatry, do których warto się wybrać. Będąc w Zakopanem warto odwiedzić Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednym z założeń Teatru jest odkrywanie i nawiązywanie do niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego Zakopanego, jak również możliwość przeżycia metafizycznego, poczucia „dziwności istnienia” poprzez teatr.


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets