Biegówki

Dwie osoby na trasie narciarstwa biegowego w lesie.
Narciarstwo biegowe, sportowe i rekreacyjne, staje się coraz bardziej popularne. Z każdym rokiem przybywają nowe trasy, otwierają się nowe możliwości uprawiania tego zdrowego, taniego i łatwego narciarstwa. Niektóre z tras biegowych posiadają sportową licencję Polskiego Związku Narciarskiego i przeprowadza się na nich treningi i zawody. Niektóre są całoroczne, gdyż mają utwardzone ścieżki pozwalające na stosowanie nartorolek w okresie bezśnieżnym.

REJON TATR I PODTATRZA

Zakopane - trasa biegowa na Górnej Równi Krupowej
Trasa o długości 2 - 4 km zlokalizowana w samym centrum Zakopanego. Jest to trasa łatwa, przygotowywana ratrakiem do stylu klasycznego oraz techniki łyżwowej, oświetlona.

Zakopane - trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich
Trasy biegowe o długościach: 1,4 km, 1,7 km, 2,5 km i 3,3 km, przeznaczone do treningu dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Trasy dobrze przygotowane ratrakiem pod styl klasyczny, oświetlane i naśnieżane. Jest również trasa do stylu łyżwowego.

Zakopane -  trasy biegowe Trasy Zachodnie Biały Potok
Trasy przy Dużej Krokwi, biegnące w lesie w kierunku Doliny Strążyskiej, liczące około 5 km długości (trasy w wariantach 1 km, 2 km, 3 km, 4 km, 5 km).

Zakopane - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Harenda
Trasa biegowa i skiturowa o długości 4 km.

Kościelisko - trasy biegowe na Chotarzu
Narciarskie trasy biegowe o długości ok. 5 i 10 km w Kościelisku, z pięknym widokiem na Giewont. Trasy profesjonalnie przygotowywane przez ratrak do stylu klasycznego i łyżwowego.

Białka Tatrzańska – trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Kotelnica Białczańska - Jankulakowski Wierch

Około 5 kilometrów tras biegowych, malowniczo położonych na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, między szczytami Kotelnicy i Jankulakowskiego Wierchu. Trasy zróżnicowane pod względem trudności, oświetlone i naśnieżane.

Jurgów - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski
Trasy położone są na terenie stacji narciarskiej Jurgów-Ski, ciągnące się aż do samego Jurgowa. Długość ok 4,5 km.

Małe Ciche - trasa biegowa na terenie stacji narciarskiej Małe Ciche
Trasa biegowa o długości 2,5 km przygotowywana jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Trasa dla średnio-zaawansowanych biegaczy.

Czarna Góra - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej GrapaSki
Pojedyncza pętla o długości 4 km. Jeśli jest naturalna pokrywa śniegowa, gospodarze przygotowują więcej wariantów tras biegowych o łącznej długości 15 km. Trasy nie naśnieżane, ratrakowane.

Trasa biegowa w Poroninie
Trasa o łącznej długości 5 km, zlokalizowana w Poroninie na pięknie położonej Roli Malacińskiej przy ulicy Za Torem. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Mini trasa biegowa w Poroninie
Trasa o długości 250 metrów, zlokalizowana na Gminnym Stadionie Sportowym w Poroninie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Trasa biegowa w Zębie
Trasa o łącznej długości 5 km, rozpoczynająca się przy kościele w Zębie. Trasa przygotowywana pod styl łyżwowy, ale jest również ślad do stylu klasycznego. Trasa ratrakowana, nieoświetlona.

Chochołów - trasy biegowe obok Term Chochołowskich
Trasy biegowe o długości pętli ok. 3 km zlokalizowane obok Term Chochołowskich, przygotowywane pod styl klasyczny i "łyżwę", sztucznie naśnieżane i oświetlone.


BESKID WYSPOWY, PIENINY, GORCE

Kluszkowce - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski
Trasy o długości ok. 7 km, prowadzące wokół Góry Wdżar, z pięknym widokiem na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie. Trasy łatwe, przygotowywane ratrakiem tylko na naturalnej pokrywie śnieżnej.

Nowy Targ, Szaflary – trasy biegowe na lotnisku w obrębie Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”
Trzy warianty trasy:
- trasa długości 14 km, mająca początek na nowotarskim lotnisku, prowadząca wokół Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”.
- trasa długości 6 km, prowadząca od kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu wzdłuż Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” przez Szaflary „Tewikiel” aż do miejscowości Bór.
- trasa długości 3 km, łącząca centrum Szaflar i pętlę szkoleniową narciarstwa biegowego w Szaflarach.
Szlaki oznakowane oraz profesjonalnie przygotowane przez ratrak pod styl klasyczny.

Nowy Targ – trasa biegowa w „Borze Kombinackim”
Trasa o długości 6,5 km, prowadząca ścieżkami wewnątrz pięknego lasu sosnowo-świerkowego. Trasa łatwa, oznakowana oraz profesjonalnie przygotowana przez ratrak pod styl klasyczny.

Nowy Targ – trasa biegowa "Na Kole" obok Miejskiej Hali Lodowej
Sztucznie naśnieżana, oświetlona, narciarska trasa biegowa o długości 400 m, zlokalizowana na stadionie „KOŁO”.

Obidowa (Klikuszowa) – trasa biegowa z Obidowej na Turbacz
Trasa licząca 11 kilometrów, ratrakowana na bieżąco, prowadząca od leśniczówki we wsi Obidowa aż do schroniska na Turbaczu. Trasa przeznaczona zarówno dla początkujących narciarzy (pierwsze 4 km), jak i zaawansowanych miłośników tego sportu – dalszy etap trasy. Jest także drugi wariant trasy biegowej - o długości 9 km, dla bardziej zaawansowanych biegaczy, ratrakowany jeśli warunki na to pozwalają.

Klikuszowa - trasa biegowa na terenie Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce - Klikuszowa
Trasa długości prawie 1,9 km, oświetlona, ratrakowana.

Rabka-Zdrój - trasa biegowa na terenie Parku Zdrojowego
Trasa typowo rekreacyjna o długości 3,3 km i szerokości do 3 m, biegnąca głównie wzdłuż malowniczych alejek Parku Zdrojowego. Trasa z założonym śladem do stylu klasycznego, o łatwym przebiegu, oświetlona.

Trasa narciarstwa biegowego „Mogielica” na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa licząca aż 21 km, poprowadzona wokół szczytu „Mogielicy”, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie.

Trasa narciarstwa biegowego „Rodzinna” na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa poprowadzona przez pierwszych 6 km trasy Mogielica, przeznaczona do rekreacji rodzinnej.

Trasa narciarstwa biegowego „Na Polanie Stumorgowej” pod Mogielicą na terenie Powiatu Limanowskiego
Trasa o długości 2 km, łagodna, zlokalizowana na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą (tworzona w zależności od warunków pogodowych).

Spytkowice - trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej „Beskid”
Trasy biegowe o długości od 2 do 5 km z widokiem na Babią Górę, przeznaczone dla osób początkujących i średniozaawansowanych.


BESKID SĄDECKI, BESKID NISKI

Wierchomla Mała – trasy biegowe na terenie stacji narciarskiej Wierchomla
Trasa biegowa o długości 4,5 km, zlokalizowana przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego A, poprowadzona w kierunku bacówki nad Wierchomlą, pokryta naturalnym śniegiem i przygotowana przez ratraki, przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.
 
Tylicz – Krynica-Zdrój – Góra Parkowa - trasy biegowe
Malownicze trasy rekreacyjno-sportowe łączące Krynicę, a dokładnie Górę Parkową, z Tyliczem. Całość liczy ok. 13 km i jest raczej trasą terenową.

Tylicz – trasa biegowa – Polana Syhła
Trasa w dwóch wariantach - 2,5 km oraz 4 km, przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, regularnie ratrakowana, z założonym śladem.

Krynica-Zdrój – trasy biegowe „u Leśników” w Dolinie Czarnego Potoku
Trasy narciarstwa biegowego zlokalizowane u podnóży Jaworzyny Krynickiej, przeznaczone dla dzieci i uczących się biegać na nartach (trasa długości ok. 0,5 km), początkujących (trasa długości ok. 2,4 km) oraz zaawansowanych (trasa długości ok. 2,8 km). Trasy naśnieżane i ratrakowane.

Ptaszkowa - trasy biegowe na terenie Centrum Sportów Zimowych
Trasa do narciarstwa biegowego z homologacją FIS oraz PZN, podzielona na 3 dystanse: 2,5 km, 1,5 km i 1 km. Całość sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlona.

Krzywa – Śnieżne Trasy przez Lasy
Sieć tras biegowych w Beskidzie Niskim, w okolicy Gorlic, z miejscami do uprawiania: sportowego narciarstwa biegowego, śladowego i backcountry. Jest to blisko 100 km oznakowanych szlaków narciarskich.


OKOLICE KRAKOWA

Trasy biegowe na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
Trasa krótka w Parku Zdrojowym w Ojcowie, o długości około 1 km, oraz dłuższa biegnąca przez Dolinę Sąspowską, o długości około 6 km w jedną stronę.


Related Assets