Środowiska wodne

Wodospad spływający wśród skał w lesie
Wyruszając na wędrówki przez Małopolskę, natknąć się możemy na niezwykłe i malownicze obszary, które urozmaicone są szumiącymi potokami w środku lasu, huczącymi wodospadami, rwącymi rzekami czy niezmiennie spokojnymi, wyciszającymi stawami. Warto podczas swojego spaceru zwrócić uwagę na te środowiska wodne.

Małopolska słynie z wyjątkowych wodospadów, o których nie warto zapominać. Gdy wybierzemy się na wycieczkę na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, w środkowej części Doliny Będkowskiej odkryć możemy wodospad Szum, który utworzył się na rzece Będkówce, na progu skalnym zbudowanym z wapieni sięgających wysokości 4 metrów. Jest to bardzo spektakularny widok w samy środku szumiącego lasu. Jeśli chcielibyśmy podążyć dalej śladem wodospadów, warto udać się na Tatry i Podhale, gdzie tuż przed progiem Wielkiego Stawu natkniemy się na imponujący wodospad Siklawa. Jest to doskonały przykład tej wodnej formy natury. W innym regionie, regionie Beskidu Żywieckiego i Orawy koniecznie trzeba się udać w okolice Mosornego Potoku, by odnaleźć tam jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów w polskich Beskidach. Wody Mosornego Potoku spływają tutaj z wysokości 8 metrów! Wody te spływają kilkoma progami skalnymi, odsłaniając poziomo ułożone warstwy fliszu karapckiego. 

Dla fanów wodospadów szczególnie poleca się też odwiedzić miejsca w Dolinie Sąspowskiej, tuż przed zabudowaniami Ojcowa, w jurze krakowsko-częstochowskiej, czy też w regionie Pogórza odnaleźć wodospad Pluskawka, który uformowany został na piaskowcowej ławicy odsłoniętej w wyniku wymycia wierzchniej warstwy łupków. W tym samym regionie podziwiać możemy również wodospad w Dolinie Bolechowickiej, który charakteryzuje się dwustopniowym progiem zbudowanym z wapieni. W Pasmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim znajdziemy natomiast równie imponujący wodospad, którego próg osiąga ok. 5 m wysokości – jest to wodospad Zaskalnik, znany także jako wodospad Sopotnicki lub Sewerynówka.

Małopolska słynie także z wielu stawów i źródeł. Szczególnie godnym uwagi jest Źródło proroka Eliasza, które nazywane jest także Źródłem Miłości. Jego potoczna nazwa bierze się stąd, że jedno z jego ujęć z góry ma formę betonowego serca – można się więc tutaj wybrać na romantyczną wycieczkę z najbliższą osobą. Drugie ze źródełek ulokowane jest na dziedzińcu klasztoru oo. Karmelitów Bosych. Oba źródła nawiązują do wydarzeń z bibilijnej Doliny Kerit, gdzie Eliasz był karmiony przez kruka. Miejsca te więc oprócz tego, że są bardzo urokliwe i ładne, mają też ciekawe biblijne powiązania. Dla fanów tego typu ciekawostek poleca się wybrać również do miejscowości Zagórze, gdzie znajduje się źródło pod Bukowicą – niezwykłe miejsce, o którym opowiadają legendy! Według jednej z nich, podziemnym korytarzem z zamku w Lipowcu do źródełka przypływa Złota Kaczka. Ponoć w tym też miejscu kilkaset lat temu zatrzymał się w drodze pod Wiedeń król Jan III Sobieski ze swoją armią. 

Wędrując przez Małopolskę warto więc zwracać uwagę na te wszystkie niezwykłe i spektakularne formy przyrody, jakim są środowiska wodne: wodospady, stawy, źródełka… I warto też poczytać o nich trochę więcej, by zainspirować się ciekawymi legendami i historiami.


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets