Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Michała Archanioła Wierchomla Wielka

Cerkiew świętego Michała Archanioła Wierchomla Wielka

Kilka rozrzuconych nagrobków na zielonym placu. Po lewej choinka. Po prawe wysoki mur z trzema dzwonami. Dalej na wprost ogrodzenie z kamieni i dwie wysokie tuje. Za nimi wysoki, prosty, drewniany kościół, ze stromym dachem z wieżyczką na nawie i dalej na prezbiterium. Od lewej wejście do przedsionka. Obok stoi wysoki krzyż. Za cerkwią łąki i zalesione wzgórza. Niebo z jasną poświatą nad cerkwią.

Wierchomla Wielka 15, 33-350 Piwniczna-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184468229
Cerkiew zbudowano w Wierchomli Wielkiej w 1821 roku. Do 1951 roku pełniła funkcję świątyni grekokatolickiej, dziś jest to rzymskokatolicki kościół parafialny.

Wierchomla Wielka - znajduje się tu zabytkowa cerkiew połemkowska z XIX wieku z przyległym cmentarzem i inne stare zabudowania połemkowskie. Cerkiew pw. św. Michała Archanioła należała kiedyś do kościoła greckokatolickiego, obecnie należy do parafii rzymskokatolickiej. Cerkiew jest  konstrukcji zrębowej ma trójdzielny układ i zwieńczenia nawiązujące do architektury łemkowskiej. Składa się z nawy, prezbiterium i przybudówki wykorzystywanej na zakrystię. Każdą z części kryje oddzielny dach wielospadowy, a kruchtę dwuspadowy. Nad dachami górują wieżyczki z baniastymi hełmami z latarniami. Dach przybudówki wieńczoną niewielkie kopułki.

Poddasze cerkwi jest chronionym siedliskiem najrzadszych w Europie nietoperzy – podkowca małego oraz nocka orzęsionego.

Całe wnętrze zdobią barokowo-klasycystyczne polichromie wykonane lub odnowione w 1928 roku, na ścianach o motywach architektonicznych, a na płaskich stropach z fasetami figuralne sceny biblijne. Wystrój wnętrza pochodzi z XVIII–XIX wieku. Ikonostas z drugiej połowy XIX wieku zdobi bogata, barokowa dekoracja snycerska. Przed ikonostasem znajduje się ołtarz z XIX wieku z baldachimem i tabernakulum w kształcie konfesji. W nawie widać rokokowe ołtarze boczne z ikonami oraz obrazy i feretrony z ikonami z XVIII i XIX wieku.

Teren otoczony jest kamiennym murem, w którym zachowały się trzy kaplice z pierwotnych pięciu.

Cerkiew wpisano na listę zabytków w 1964. Została włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.


Powiązane treści