Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Berest

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Berest

Na wprost na niewielkim trawiastym wzniesieniu stoi drewniana cerkiew z przodu od prawej z wejściem przez drewnianą, kwadratową bramę z wieżą z baniastym hełmem, z murem z kamieni. Dalej wysoka, kwadratowa wieża z wejściem do cerkwi, na dachu z wieżą z baniastym hełmem. Za nią szersza nawa z dachem namiotowym pokrytym blachą i z wieżą z baniastym hełmem. Z tyłu widać fragment niskiego prezbiterium również z wieżą z baniastym hełmem na dachu. Po prawej i lewej wysokie drzewa bez liści i choinki. Z tyłu zalesione wzgórze i niebo z lekkimi chmurami.

Berest 22, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184711776
Greckokatolicka cerkiew parafialna powstała w Bereście w 1842 roku, od 1947 roku jest ona rzymskokatolickim kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, od 1951 roku kościołem parafialnym.

Pod koniec XVI wieku lokowano Berest na prawie wołoskim, na terenie tak zwanego Kresu Muszyńskiego, historycznego państwa biskupów krakowskich. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1634 roku. W okresie międzywojennym mieszkała tu ludność polska i żydowska oraz łemkowska, wysiedlona w latach 1945–1947.

To cerkiew łemkowska typu północno-zachodniego, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna świątynia ma trójbocznie zamknięte prezbiterium, szerszą, kwadratową nawę i prostokątny babiniec częściowo objęty wieżą konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, krytą baniastym hełmem. Na jej górze znajduje się lekko nadwieszona pseudoizbica, a dół otaczają kryte soboty. Ściany wieży obite są gontem, a izbicy pionowo odeskowane. Dachy, nad nawą namiotowy łamany uskokowo, a nad prezbiterium kalenicowy przechodzący w namiotowy, kryte są blachą. Nad dachami wznoszą się ośmioboczne hełmy z latarniami i żelaznymi krzyżami.

Bogate wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII–XX wieku. Nad nawą i prezbiterium widać stropy z fasetami, nad babińcem strop płaski. Ściany prezbiterium zdobią polichromie ornamentalno-figuralne z 1922 roku, a nawy i babińca z 1928 roku. Kompletny, klasycystyczny ikonostas zbudowano w XIX wieku z ikon z XVII i XVIII wieku. W ołtarzu głównym z baldachimem i tabernakulum z XIX wieku, umieszczono ikony z XVII wieku. W nawie znajdują się dwa barokowe ołtarze boczne z XVIII wieku, a w nich cudowna ikona Opieki Bogurodzicy (Pokrow) z 1621 roku i święty Michał Archanioł z XVI wieku. Poza tym na ścianach wisi kilka ikon z XVIII–XIX wieku.

Cerkiew otacza kamienny mur z drewnianą bramką z daszkiem namiotowym i ośmiobocznym hełmem. Na zewnątrz muru w2003 roku postawiono drewnianą dzwonnicę projektu Zygmunta Lewczuka.

Zabytek znajduje się na Szlak Architektury Drewnianej – światowe dziedzictwo w Małopolsce


Powiązane treści