Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męcina Wielka

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męcina Wielka

Drewniana cerkiew widziana z boku, za krzewami i niskim ogrodzeniem pokrytym gontem. Po lewej drewniana wysoka dzwonnica, z trzema dzwonami i przejściem na dole. Dalej cerkiew od prawej wyższa wieża z wieżyczką z baniastym hełmem, obok niższa nawa z wieżyczką na dachu. Dalej węższe prezbiterium, częściowo zasłonięte przez dzwonnice. Dach pokryty gontem. Po lewej z tyłu choinki, z prawej drzewa bez liści. Niebo bezchmurne, z jasną poświatą nad cerkwią..

Męcina Wielka 39, 38-307 Sękowa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183518316
Greckokatolicka cerkiew zbudowana została na początku XIX wieku. Od 1951 roku, po akcji „Wisła” i wysiedleniu Łemków, świątynia jest katolickim, parafialnym kościołem Matki Bożej Królowej Polski.

Pierwsza cerkiew stała we wsi w połowie XVI wieku. O obecną, zbudowaną w 1807 roku, w 1915 roku wojska rosyjskie i austriackie stoczyły krwawą bitwę.

Jest to cerkiew drewniana, konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych gontem, trójdzielna z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i zakrystią. Nad przedsionkiem wznosi się masywna słupowo-ramowa wieża z zachatą i pseudoizbicą. Cerkiew remontowano w 1900 roku, w 1930 roku gruntownie przebudowo zniszczony budynek z funduszy zebranych przez mieszkańców okolicy. Do cerkwi dobudowano zakrystię i kruchtę, zmieniono kształt dachów i hełmów, pokryto je blachą. W 1986 roku usunięto kopuły zwieńczone cerkiew i zastąpiono je drewnianą pseudolatarnią, tym samym przywrócono świątyni wygląd cerkwi zachodniołemkowskiej.

Wnętrze kryją stropy płaskie i zdobi polichromia architektoniczno-ornamentalno-figuralna z 1930 roku, dzieło Ilii Decyka z Sambora. Z XIX wieku pochodzi kompletny ikonostas i dwa boczne, neobarokowe ołtarze. Na ścianach wiszą ikony z XVIII wieku, wśród nich cykl przedstawiający dwanaście świąt kościołów tradycji bizantyjskiej czy ikona św. Andrzeja.

Zabytek znajduje się na Szlak Architektury Drewnianej – światowe dziedzictwo w Małopolsce 


Powiązane treści