Miejsca i zakątki, które zachwycą Was w Małopolsce!

Zbliżenie na potok i kamienie otoczone drzewami w Dolinie Racławki.
Jesień w Małopolsce oferuje magiczne krajobrazy, a zwłaszcza teraz, gdy przyroda przechodzi w ostatnią fazę przed zimą. Spacery o tej porze roku mają swój szczególny urok. Nie ma już tłumów turystów, powietrze jest rześkie, mgły otulają pola i lasy, a cisza wokół daje poczucie ukojenia. Sami powiedzcie, czy nogi same nie niosą nas na spacer w takiej tajemniczej i nieco melancholijnej odsłonie?

Jesienne maszerowanie to wędrówka nie tylko dla pięknych widoków, ale również dla relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Zwolnijcie zatem tempo, doceńcie piękno natury, a my podrzucamy Wam kilka całkiem interesujących miejsc, gdzie odetchniecie w spokojnej, wyciszonej i nieoczywistej wersji.

Rezerwat przyrody Pazurek – dziko i przyjemnie

Rezerwat przyrody Pazurek to mało znane miejsce niedaleko Olkusza, które zauroczy Was od pierwszego wejrzenia. Idealne dla miłośników przyrody, ciszy i spokoju. Rezerwat Pazurek oferuje rozległe tereny leśne z licznymi wapiennymi skałkami i ostańcami, tworzącymi malownicze formacje. W listopadzie, gdy drzewa zrzucają liście, ostre skały stają się jeszcze bardziej widoczne, co w połączeniu z gasnącym słońcem lub mgłami, tworzy niepowtarzalne widowisko. 

Ścieżki prowadzą przez gęsty las mieszany, co pozwala cieszyć się urokami i kolorami jesieni jeszcze długo. Jest tu dziko, surowo i pięknie. Przekonajcie się o tym sami, robiąc 5-kilometrową pętlę ścieżką dydaktyczną. Zachwyt gwarantowany!

Dolina Racławki – jedno z piękniejszych miejsc w Małopolsce

Dolina Racławki to idealna propozycja na długi i leniwy spacer. Położona u stóp potoku Racławki dolina oferuje 9 km wędrówki po cudach i dziwach przyrody. Strome formacje skalne tworzą surowy, ale piękny klimat, potok szumi przyjemnie wzdłuż szlaku, a gęste lasy, w których możemy obserwować resztki kolorów jesieni aż się proszą o zdjęcia i częste przystanki na ochy i achy! Dolina Racławki, ze względu na bogatą faunę i florę to perełka wśród małopolskiej przyrody. Jeśli jeszcze nie odkryliście tego skarbu, najwyższy czas wyruszyć na przygodę!

Rezerwat Kajasówka – ucieczka od miejskiego zgiełku

Mamy niezbite dowody na to, że niepozorny Rezerwat Kajasówka, leżący w Rudniańskim Parku Krajobrazowym, kradnie serca wszystkich odwiedzających! Prowadząca przez rezerwat 5-kilometrowa ścieżka edukacyjna (uwaga, na początku wiedzie dość ostro w górę!) oferuje widoki niebywałe! Na horyzoncie pyszni się Beskid Żywiecki i Beskid Wyspowy, u stóp mamy okoliczne wioski, a gdy mocniej wytężymy wzrok, może uda się dostrzec Królową Beskidów – Babią Górę. Trasa, choć niedługa, jest bardzo zróżnicowana i malownicza. Brzmi jak plan na nadchodzący weekend? Też tak uważamy!

Rezerwat Przyrody Skała Kmity – harmonia przyrody i historii

Rezerwat Przyrody Skała Kmity, położony niedaleko Zabierzowa, około 15 km od Krakowa, to wyjątkowe miejsce, wprost stworzone do weekendowego spaceru poza miastem. Rezerwat zawdzięcza nazwę słynnemu rycerzowi – Kmicie, który według legend miał rzucić się tu ze skały, w wyniku nieszczęśliwej i niespełnionej miłości.

Imponujące urwisko spektakularnie wznosi się nad drogą, stanowiąc świetny punkt widokowy na okolicę. Droga do słynnej skały wiedzie przyjemną trasą leśną. Z punktu widokowego można zrobić pętlę i po zejściu na parking kontynuować spacer Doliną Grzybowską. Ależ to będzie świetna wycieczka!

Wielkie Błoto – teren wielkich zaskoczeń

Jesienną porą tereny mokradeł i torfowisk są jak żywcem wyjęte z baśni. Jeśli chcecie poczuć ten nieco bajkowy klimat podczas spaceru, koniecznie wybierzcie się na największy kompleks bagienny w województwie małopolskim! Wielkie Błoto znajduje się w Szarowie, na terenie Puszczy Niepołomickiej (w zachodniej jej części). To jest tak unikatowe miejsce w skali kraju, że już dziś zaplanujcie sobie wycieczkę tutaj!

Wyobraźcie sobie, że teren porastają unikalne zarośla łozowe, a wśród bagiennej flory oraz mokrych łąk, można znaleźć okazy roślinności tundrowej sprzed 8-7 tys. lat! Liczne pozostałości po działalności bobrów, odgłosy ptactwa i szum drzew to rozgrzewający balsam dla naszej duszy, który należy wlać tuż przed nadejściem zimy.

Multimedia


Powiązane treści