Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Miejskie. Dawna Mleczarnia Hygieniczna Wadowice

Muzeum Miejskie. Dawna Mleczarnia Hygieniczna Wadowice

Na wprost z ukosa murowana, w piaskowym kolorze, jednopiętrowa kamienica. Z przodu na środku wykusz z balkonem na piętrze, z dwiema kolumnami podtrzymującymi nieduży daszek. Na barierce wisi baner. Na dole pod nim duże drzwi, nad nimi po bokach wiszą zabytkowe latarnie. Po bokach po trzy prostokątne okna na każdym piętrze. Przed budynkiem stoi ławka i donica z małym drzewkiem. Po prawej otwarta brama metalowa i po pięć okien na każdym piętrze. Po lewej słupki betonowe od bramy i z tyłu wysokie drzewo. Niebo przykryte cienkimi chmurami.

ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 338738100
tel. +48 730725036
W budynku dawnej Mleczarni Hygienicznej czyli jadłodajni, dziś znajduje się Muzeum Miejskie w Wadowicach i Centrum Informacji Turystycznej. W dzieciństwie częstym gościem bywał tu Karol Wojtyła, który wraz z ojcem przychodził na obiady.

Pod koniec XIX wieku kamienica należała do bogatej rodziny Schwartzów, później do Marii ze Schwartzów Gedlowej, następnie do cenionego lekarza Jana Moskała, który w testamencie zapisał budynek Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na działalność naukowo-badawczą. W dwudziestoleciu międzywojennym na parterze była Mleczarnia Hygieniczna, czyli jadłodajnia Marii i Alojzego Banasiów, w której po śmierci matki mały Karol wraz z ojcem jadał obiady, tradycyjne wadowickie flaczki i ruskie pierogi. Syn właścicieli Jan Banaś był szkolnym kolegą Karola.

Po wojnie, w 1946 roku mieściła się tu szkoła handlowa. W 1968 roku Uniwersytet Jagielloński przekazał budynek miastu. W latach 1979–1994 kamienica była siedzibą Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, biura PTTK i Działu Zbiorów Specjalnych biblioteki miejskiej, w piwnicach działała galeria Biura Wystaw Artystycznych.

To kamienica z około 1800 roku, jedna z najstarszych w mieście. Budynek jest w stylu klasycystycznym w stylu dworku. W 2009 roku odnowiono elewację i przywrócono budynkowi przedwojenny charakter. Charakterystycznym elementem architektury jest przedsionek i znajdujący się nad nim balkon tworzące ryzalit frontowy. Balkon zdobią kanelowane kolumny jońskie wspierające belkowanie i trójkątny przyczółek nad wejściem. Budynek posiada przelotową sień .

Zbiory Muzeum Miejskiego, mieszczącego się na pierwszym piętrze kamienicy, opierają się o eksponaty zgromadzone przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej, muzealia zakupione i darowizny. Ekspozycje mają charakter historyczno-regionalny i dotyczą historii Wadowic i najbliższej okolicy. Stała wystawa pod tytułem „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło”, pokazuje miasto z czasów młodości Karola Wojtyły i jest nowatorskim połączeniem archiwaliów z multimedialnymi środkami przekazu. W kolekcji jest ponad 2000 eksponatów, między innymi: obrazy olejne i akwarele, ryciny, grafiki, litografie, rzeźby artystów związanych z miastem oraz twórców ludowych i współczesnych wadowickich artystów. Są tu prace: Wincentego Bałysa, Ludwika Jacha seniora i juniora, Józefa Jury, Karola Pustelnika, Franciszka Suknarowskiego, Jana Sarnickiego i Felicji Świtalskiej.

W odnowionych piwnicach muzealnych działa kawiarnia Galeria Cafe, w której organizowane są wystawy lokalnych artystów. Można tu spróbować słynnych wadowickich kremówek.


Powiązane treści