Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Zygmunta Żelichów

Kościół świętego Zygmunta Żelichów

Na wprost za zielonym klombem, drewniany, z ciemnych desek kościół na kamiennej podmurówce, od strony wysokiego prezbiterium, z krzyżem na tylnej ścianie, po prawej niska zakrystia. Dalej schody i kaplica. Dach pokryty gontem, na środku wieżyczka z sygnaturką. Na około alejka, drzewa i ogrodzenie. Za ogrodzeniem wysokie drzewa i niemal bezchmurne niebo.

Żelichów 2, 33-260 Wola Żelichowska Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146416047
Kościół zbudowany w połowie XVII wieku w Pleśnej, na obecne miejsce przeniesiony w 1938 roku.

138. Kościół świętego Zygmunta Żelichów

Kościół zbudowano w Pleśnej koło Tarnowa w 1642 roku, w 1665 roku odrestaurowano go po zniszczeniu przez węgierskie wojska Rakoczego. Po wybudowaniu w Pleśnej murowanego kościoła, drewniany w 1938 roku przeniesiono na obecne miejsce. Po remoncie jest kościołem parafialnym, parafii erygowanej w 1940 roku.

Drewniany kościół dostawiono do istniejącej murowanej kaplicy dworskiej. To zrębowa świątynia o ścianach oszalowanych deskami i dwuspadowym dachu krytym gontem. Składa się z nawy i zamkniętego trójbocznie prezbiterium z zakrystią. Przy nawie znajduje się trójbocznie zamknięta kaplica, kruchta i przedsionek, nad nawą zaś wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i stożkowym hełmem.

Wnętrze kryją stropy płaskie, ściany są drewniane bez polichromii. Portal do zakrystii z ozdobnym nadprożem pochodzi z 1642 roku, arkada do kaplicy jest profilowana i zamknięta półkoliście. W ołtarzu głównym podziwiać można późnogotycki, płaskorzeźbiony i malowany poliptyk Jakuba Beinharta z początku XVI wieku, dzieło śląskiego warsztatu snycerskiego, przeniesiony z kościoła w Tymowej. Cenne wyposażenie to: barokowa ambona z XVIII wieku, w kaplicy rokokowy ołtarz z drugiej połowy XVIII wieku i dziewięć witraży. Obrazy to: późnogotycki świętego Wawrzyńca z przełomu XV i XVI wieku oraz z XVIII wieku barokowe obrazy świętych i Matki Bożej oraz rokokowy Chrystus. Poza tym rzeźby: późnogotycka grupa Ukrzyżowania na belce tęczowej z XVI wieku, barokowa Święta Trójca i rokokowa pasyjka z XVIII wieku oraz z przełomu XVIII i XIX wieku barokowy Chrystus Frasobliwy i krucyfiks.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

 


Powiązane treści