Żydowskie Muzeum Galicja Kraków
ul. Dajwór 18, 31-052 Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
Celem muzeum jest budowanie mostów między Polakami i Żydami, walka ze stereotypami i upamiętnienie ofiar Holokaustu. Żydowskie Muzeum Galicja, które powstało w sercu żydowskiej dzielnicy Kazimierz, ma pomagać zrozumieć historię obojga narodów.
Żydowskie Muzeum Galicja powstało w starym, przedwojennym młynie. Dla odwiedzających dostępne są dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich podzielona jest na dwa bloki tematyczne: "Śladami Pamięci" oraz "Pamięć Niedokończona". Pierwszy blok tematyczny to efekt dwunastoletniej współpracy pomiędzy Chrisem Schwarzem i Jonathanem Weberem (byłym Przewodniczącym UNESCO do spraw Studiów Żydowskich i Międzywyznaniowych), którzy spojrzeli na dziedzictwo żydowskie zaraz po wojnie. Opuszczone miejsca na kolorowych fotografiach to powiew świeżości wśród ponurych, czarno-białych zdjęć. Ostatnia część wystawy poświęcona była ludziom, którzy angażowali się w upamiętnienie żydowskiego dziedzictwa. Kolorowe fotografie, wokół których zbudowana została ta wystawa ujmują równocześnie wiele spojrzeń na skomplikowaną rzeczywistość współczesnej Polski: ruinę i odnowienie, nieobecność i obecność. "Pamięć Niedokończona" to wystawa uzupełniająca wystawę "Śladami Pamięci" o część Galicji, która teraz znajduje się na terenie wschodniej Ukrainy.
Druga wystawa stała nosi tytuł "Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii”. Opowiada ona o dziesięciu osobach żydowskiego pochodzenia, które urodziły się na początku XX wieku i przetrwały wojnę. Ich opowieści i zdjęcia przybliżają realia życia w różnych miastach przedwojennej Polski.
Oprócz wystaw stałych w muzeum zawsze są wystawy czasowe. Jest też możliwość wypożyczenia wystawy.
Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl