Facebook link

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny Bielanka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny Bielanka

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny Bielanka

Cerkiew w ciemnym kolorze, z wieżą, pokryta gontem. Wieża w górnej części pomalowana na kolor niebieski. Na każdej z trzech części cerkwi kopuła pokryta jasną blachą. Wokół świątyni drewniane ciemne ogrodzenie z bramką w kolorze żółtym, do której prowadzą schody.
Bielanka, 38-311 Szymbark Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183525595
Pierwsza cerkiew w Bielance w Beskidzie Niskim została zbudowana w 1650 roku, jednak nie przetrwała do dzisiaj. Obecna świątynia jest o 103 lata młodsza (pochodzi z roku 1753) i znajduje się w innym miejscu, niż poprzednia budowla. Cerkiew w Bielance jest typową cerkwią łemkowską, trójdzielną, drewnianą.

Cerkiew wygląda bardzo ciekawie, a to dzięki swojemu kolorowi, gdyż górną część wieży pomalowano na żywy kolor niebieski, co nadaje budowli bajkowy urok. Kiedy w 1947 roku dachy świątyni strawił pożar, budynek nakryto dachem dwuspadowym. Proces odbudowy i przywracania cerkwi pierwotnego wyglądu rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Całościowo udało się go zakończyć dopiero w roku 2000. Dach świątyni jest podbity gontem, zupełnie tak samo jak ściany nawy, prezbiterium i wieży. Dachy są zwieńczone baniastymi hełmami, a na nich znajdują się latarnie. We wnętrzu świątyni znajduje się polichromia z roku 1913. A do ciekawszego wyposażenia możemy zaliczyć oryginalny ikonostas, który datuje się na 1783 rok, czyli praktycznie te same czasy co budowa cerkwi, oraz ikony Narodzenie Matki Bożej z XVII wieku oraz świętego Mikołaja. Dzisiaj w Cerkwi  Opieki Najświętszej Marii Panny odbywają się zarówno rzymskokatolickie msze, ale również nabożeństwa greckokatolickie i prawosławne.