Facebook link

Cerkiew świętego Michała Archanioła Mochnaczka Niżna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew świętego Michała Archanioła Mochnaczka Niżna

Cerkiew świętego Michała Archanioła Mochnaczka Niżna

Drewniana cerkiew składająca się z trzech części, z blaszanymi dachami. Przed nią ogrodzenie z drewna i kamienia.
Mochnaczka Niżna 46, 33-383 Tylicz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184761825
Greckokatolicka cerkiew z XVIII wieku, po wysiedleniu Łemków w ramach akcji „Wisła”, od 1947 roku jest rzymskokatolickim kościołem Matki Bożej Częstochowskiej.

Drewnianą cerkiew łemkowską, zbudowaną w XVIII wieku w konstrukcji zrębowej, gruntownie przebudowano w 1846 roku. Stare prezbiterium włączono do powiększonej nawy, wzniesiono nowe prezbiterium i całość przykryto wspólnym dachem. Świątynia ma wydłużone prezbiterium zamkniętego trójbocznie, którego część zajmuje zakrystia, szerszą nawę i babiniec pod wieżą. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach zwęża się ku górze, ma nadwieszoną pseudoizbicę, gzyms z namalowanymi zegarami i otoczona jest zachatą. Dachy kryte są blachą, nad prezbiterium kalenicowy, dwuspadowy przechodzący w namiotowy, nad nawą i wieżą namiotowy. Dachy wieńczą cebulaste hełmy z pozornymi latarniami i żelaznymi krzyżami. Ściany szalowane są pionowymi deskami, na wieży poziomymi. Cerkiew remontowano w latach 20. i 60. XX wieku.

Wnętrze kryją stropy płaskie z fasetami i zdobi polichromia z lat 1960–1964, dzieło Czesława Lenczowskiego i Stanisława Kruczka. W kompletnym ikonostasie znajdują się ikony barokowe i późnoklasycystyczne z XVII i VIII wieku oraz starsze, jego środek przesłania współczesny ołtarz w stylu neogotyku ludowego z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1956 roku. Są też dwa ołtarze barokowe z XVIII wieku i ambona z XIX wieku.

Cerkiew otacza drewniany płot z murowanymi, kamiennymi słupkami. Dojście wyłożone kamiennymi płytami zaczyna się przy drewnianej bramie z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Obok jest cmentarz z kamiennymi nagrobkami.