Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętej Paraskiewy Uście Gorlickie

Cerkiew świętej Paraskiewy Uście Gorlickie

Wnętrze drewnianej cerkwi. Po bokach drewniane ławki, przy nich od środka wysokie chorągwie. Na środku wąski stół nakryty obrusem, z dwoma świecami i obrazem. Za nim na wzorzystym dywanie szeroki stół nakryty obrusem, przed nim kwiaty. Z tyłu duży i wysoki, bogato zdobiony złoceniami ikonostas z ażurowymi wrotami pomiędzy obrazami u dołu. Ściany malowane we wzory. Po prawej za chorągwiami widać obraz w bogato zdobionej ramie. Z lewej przy ścianie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w bogato zdobionej złoceniami ramie. Obok wyżej fragment okna.

38-315 Uście Gorlickie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 517221554
Jest pięknie położona wśród koron drzew i wpisana w krajobraz Uścia Gorlickiego. Cerkiew została wzniesiona w typie zachodniołemkowskim. Ołtarz główny pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskiewy w Uściu Gorlickim pochodzi z 1786 roku. Do 1947 roku użytkowana była przez miejscowych grekokatolików jako cerkiew parafialna, ale po Akcji "Wisła" została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki i funkcjonowała jako kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po wybudowaniu w Uściu nowej świątyni, cerkiew jest użytkowana przez grekokatolików. Oficjalne przejęcie cerkwi nastąpiło w 1997 roku.

Cerkiew w Uściu Gorlickim należy to stylu zachodniołemkowskiego. Ma konstrukcję zrębową i ściany pokryte gontem. Jest to budowla trójdzielna, a nad przedsionkiem wznosi się wieża, która została zwieńczona pseudolatarnią z krzyżem. Dachy typu namiotowego są pokryte blachą.

Polichromia figuralno-ornamentalna powstała w 1938 roku. W jej wyposażeniu znajduje się późnobarokowy ikonostas z XVIII wieku i rzadkie ustawienie postaci Adama i Ewy.  

Z ikonostasu, jaki znajdował się w pierwszej świątyni w Uściu Gorlickim, zachowała się ikona św. Paraskiewy, obecnie znajdująca się w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Świątynia znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.


Powiązane treści