Facebook link

Dom Garncarza Muszyna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dom Garncarza Muszyna

Dom Garncarza Muszyna

Niewielki budynek o ścianach częściowo z kamienia, częściowo pomalowanych na biało. Do drzwi wejściowych prowadzą drewniane schody.
ul. Kity, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 185349281
Dzisiejszy Dom Garncarza to zrekonstruowany w 2018 roku dawny, zabytkowy spichlerz. Jego pełna nazwa to Dom Kultury Dawnego Rzemiosła. Obiekt znajduje się obok Dworu Starostów Muszyńskich, odnowionego kilka lat wcześniej.

Dom Garncarza to pracownia rzemiosła artystycznego, w której poznamy rzemiosła dawnych, muszyńskich mieszczan. Organizowane są tutaj warsztaty garncarstwa, robienia z kłosów zboża powrozów do snopków. Są też warsztaty, na których można poznać tajniki rymarstwa i wytwarzania siodeł czy uprzęży.
Obiekt powstał na planie prostokąta. Jest murowany, otynkowany i osadzony na kamiennej podmurówce. Dwuspadowy dach jest nakryty gontem.
Warto dodać, że obok Domu Garncarza oraz Dworu Starostów znajduje się zagospodarowany park, amfiteatr, odtworzona studnia oraz tablice informacyjne dotyczące historii Muszyny. Całość tworzy atrakcyjny turystycznie teren, chętnie odwiedzany zarówno przez przyjezdnych jak i mieszkańców Muszyny i okolicznych miejscowości. To także duża gratka dla kuracjuszy, którzy korzystają z dobroczynności miejscowych wód.