Facebook link

Ogrody Sensoryczne Muszyna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ogrody Sensoryczne Muszyna

Ogrody Sensoryczne Muszyna

Ogrody Sensoryczne Muszyna
Aleja Zdrojowa na Zapopradziu, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Subregion turystyczny: Beskidzki
Ogrody Zmysłów, inaczej zwane Ogrodami Sensorycznymi, są pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych.
Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych.
Ogrody są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych: wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, a tablice informacyjne poszczególnych stref są dostępne także dla niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).
Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na siedem stref.
Strefa zdrowia – znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Strefa zapachu – na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne.
Strefa dźwięku – warto się tu zatrzymać i wsłuchać w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami.
Strefa zapachowo-dotykowa – w tej części ogrodu wykorzystywane są równocześnie zmysły dotyku i węchu.
Strefa smaku – rosną tu krzewy i drzewa owocowe, co pozwala na obserwację rocznej wegetacji roślin oraz ich kosztowanie.
Strefa wzroku – przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego jak i potęgę ludzkiej myśli i chęci podporządkowania sobie sił natury przez człowieka.
Strefa Afrodyty – jej patronką jest grecka bogini miłości Afrodyta, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców.
Strefa baśni i legend o Muszynie – najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców Państwa Muszyńskiego.