Facebook link

Dom Jana Matejki Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dom Jana Matejki Kraków

Dom Jana Matejki Kraków

Wejście do kamienicy z tablicami informacyjnymi.
Floriańska 41, 31-019 Kraków
tel. +48 124335960
Tu dowiesz się jak mieszkał i czym otaczał się malarz Jan Matejko, autor monumentalnych dzieł o najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polaków. W kamienicy, w której urodził się, mieszkał i tworzył mieści się najstarsze w Polsce muzeum biograficzne poświęcone różnym aspektom jego życia i działalności.

W XVIII wieku Krzesławice należały do Akademii Krakowskiej, której rektor Hugo Kołłątaj przejął je w 1788 roku i postawił niezachowany do dziś dwór. W XIX wieku dobra odkupili Kirchmayerowie i w 1826 roku zbudowali nowy dwór, stary pełnił rolę letniej kuchni i rozebrano go w 1918 roku.

W 1876 roku dworek z ogrodem, sadem, zabudowaniami gospodarczymi i gruntem ornym, kupił Jan Matejko za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Staropolski dwór być letnią rezydencja jego rodziny. Artysta zaprojektował i dobudował do niego pracownię i drewniany ganek z ażurową balustradą od ogrodu, wsparty na słupach i zwieńczony trójkątnym szczytem, zachowany do dziś. Tu malarz stworzył wiele dzieł, głównie portrety i szkice oraz obrazy o tematyce historycznej, w tym ogromny obraz Kościuszko pod Racławicami.

W czasie II wojny światowej stacjonujący w dworku Niemcy zdewastowali park. Po wojnie z dworu wypędzano mieszkańców, a dwór zniszczono i ograbiono. Dlatego jego ostatnia właścicielka Maria Burzyńska, zapisała zrujnowany majątek Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z przeznaczeniem na muzeum pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. W 1960 roku rozpoczęto kapitalny remont obiektu z zachowaniem jego historycznego charakteru. Od 1966 roku w dworze mieści się muzeum.

To parterowa rezydencja z dobudówką-pracownią malarska, kryta dachem gontowym, z gankiem przeniesionym od frontu. W parku zachował się starodrzew. Na ścianie dworku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Matejce, przed budynkiem stoi jego popiersie, dzieło profesora Czesława Dźwigaja. W dworku, umeblowanym meblami z XIX wieku, można obejrzeć poczet królów i książąt polskich autorstwa uczniów Matejki.


Powiązane treści